101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kurator interweniował ws. wizyty polityków w szkole

Data publikacji: 12.10.2017 17:34
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

25.4.2016 Kielce. Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Świętokrzyskie kuratorium oświaty zakazuje szkołom organizowania lekcji prowadzonych przez posłów. Takie zajęcia odbyły się we wtorek, 3 października w Gimnazjum nr 1 w Skarżysku-Kamiennej. Brała w nich udział poseł Joanna Mucha z Platformy Obywatelskiej. Kazimierz Mądzik, kurator oświaty twierdzi, że taka sytuacja nie może się powtórzyć.

- To nie jest dopuszczalne, bo po pierwsze szkoła powinna być wolna od polityki. Uprawnienia do prowadzenia lekcji ma tylko nauczyciel zatrudniony w szkole i realizujący program nauczania. A lekcja z posłem to coś poza programem więc na pewno nie powinna mieć miejsca w szkole. Poza tym, poseł nie ma uprawnień do prowadzenia lekcji - argumentuje Kazimierz Mądzik.

Kuratorium nie ukarało dyrektora Gimnazjum nr 1 w Skarżysku, ale wystąpiło w tej sprawie do władz miasta. Jednak Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta Skarżyska, nie zamierza wyciągać żadnych konsekwencji wobec dyrekcji szkoły.

- Rozmawiałem z panem dyrektorem i on jasno stwierdził, że do tej pory na lekcje wychowania obywatelskiego czy historii byli również zapraszani politycy. Na przykład pani poseł Maria Zuba. Ja nie będę żadnych konsekwencji wyciągał wobec dyrektora. Natomiast zaleciłem, żeby każda decyzja dotycząca zaproszenia na lekcje osób trzecich, nie będących nauczycielami, była gruntownie przemyślana - powiedział Krzysztof Myszka.

Maria Zuba twierdzi, że żadnej lekcji w Gimnazjum nr 1 nie prowadziła. Do szkoły przychodziła, gdy była zaproszona na różnego rodzaju uroczystości. Natomiast przyznaje, że przygotowała scenariusz zajęć dotyczących tworzenia budżetu państwa i chciała go przedstawić w liceach. Ale dyrektorzy się na to nie zgodzili.

- Ich stanowisko było negatywne. Uznali, że jestem politykiem i będzie to uznane za prowadzenie kampanii. Poza tym obecność posła w szkole nie do końca mieści się w ramach programowych - mówi Maria Zuba.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości dodaje, że z mediów dowiedziała się o tym, że Joanna Mucha opowiadała o tym, jak wygląda jej dzień. Zdaniem Marii Zuby to temat, który nie ma nic wspólnego z podstawą programową realizowaną przez szkoły, a bardziej z autopromocją.

- Pani poseł Mucha powinna zorganizować takie spotkanie poza szkołą - twierdzi Maria Zuba.

Lekcje wiedzy o społeczeństwie z posłami są pomysłem Zespołu Pomocy Koleżeńskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak twierdzą organizatorzy swój udział w takich zajęciach oprócz Joanny Muchy zadeklarowali również inni posłowie PO, a także parlamentarzyści Nowoczesnej oraz Kukiz’15.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions