101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Sejm przeciwny uchyleniu immunitetu Dominikowi Tarczyńskiemu

Data publikacji: 12.10.2017 19:20 / Data aktualizacji: 12.10.2017 19:57
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

13.03.2016 Studio Polityczne Radia Kielce. Dominik Tarczyński, poseł PiS
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński nie straci immunitetu - zdecydował Sejm. Podczas czwartkowego posiedzenia izby opowiedziała się za tym większość posłów.

Jak informowaliśmy, przed dwoma tygodniami za jego odebraniem opowiedziała się Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych Sejmu. Decyzja ta miała związek z prywatnym aktem oskarżenia, jaki wobec Dominika Tarczyńskiego złożył poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Dziś za uchyleniem immunitetu opowiedziało się 186 posłów, przeciw było 240, a pięciu wstrzymało się od głosu.

- Cieszę się z tej decyzji Sejmu. Jedynym celem posła Kierwińskiego było wyciszenie pytań, które zadawałem mu publicznie i de facto zamknięcie mi ust. W zaciszu sali sądowej poseł PO zapewne zabiegałby także o wyłączenie jawności rozprawy, a przecież chodzi o miliardy złotych. Ja chcę mówić otwarcie, aby społeczeństwo słyszało, dlaczego był tak bardzo zainteresowany firmą, w której pracował i dlaczego tak bardzo zabiegał, aby Ministerstwo Obrony Narodowej i Antoni Macierewicz tłumaczyli się, że to nie Caracalle będą zakupione dla wojska. Mnie chodziło natomiast o to, by poseł odpowiedział, czy cały czas ma kontakt z firmą Airbus Helicopters, którą tak bardzo wychwalał - stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce Dominik Tarczyński.

Jak dodał, poseł Kierwiński interesując się przetargiem na zakup śmigłowców dla polskiej armii złożył doniesienie do prokuratury w sprawie tego przetargu oskarżając ministerstwo obrony o to, że doszło do nieprawidłowości.

- W odpowiedzi na jego działanie ja zadałem mu pytania, publicznie, w trakcie konferencji prasowej, czy nadal ma kontakty z firmą Airbus, co wywołało u posła Kierwińskiego zdenerwowanie. Nie odpowiedział, lecz stwierdził, że go pomawiam. Stąd wniosek o uchylenie mi immunitetu. Sejm się na to nie zgodził, co mnie cieszy. Nie ma zgody na to, aby odpowiedzi padały w zaciszu sal sądowych, bo dotyczą miliardów złotych i powinniśmy o tym rozmawiać publicznie - dodał Dominik Tarczyński.

Marcin Kierwiński był pracownikiem firmy Airbus Helicopters w latach 2001-2007. Wielokrotnie podkreślał jednak, że nie miał wpływu na postępowania przetargowe i nie ma żadnych związków z poprzednim pracodawcą.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions