101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kupcy przeciwni przeprowadzce

Data publikacji: 13.10.2017 14:45
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Busko-Zdrój. Pasaż handlowy przy ulicy 1 Maja
Busko-Zdrój. 12.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Kupcy z pasażu przy ulicy 1 Maja w Busku-Zdroju nie godzą się na propozycję zmiany lokalizacji ich dotychczasowego miejsca handlu zaproponowaną przez miejski ratusz.

Jak informowaliśmy, w miejscu, gdzie obecnie prowadzony jest handel inwestor chce postawić obiekt uzdrowiskowy. W związku z tym pasaż miałby zostać przeniesiony o 100 metrów, do zbiegu ulicy 1 Maja i Starkiewicza. Zdaniem kupców to obrzeża strefy zdrojowej, gdzie ich handel się nie utrzyma.

Kompromisu nie udało się osiągnąć mimo kilku rozmów z burmistrzem i radnymi. Kupców nie przekonała również wizualizacja nowego pasażu uzdrowiskowego. Jak informuje Maria Zdanowska, przedstawicielka handlowców, kupcy oczekują, że ratusz zaproponuje im inną lokalizację do prowadzenia handlu. Sugerują, że mogłaby to być część Parku Zdrojowego w okolicach sanatorium „Włókniarz” lub na planowanym łączniku między ulicami Rzewuskiego i 1 Maja. Dodaje, że mimo zakazu handlu, co roku przed wejściem do Parku Zdrojowego staje np. duża budka z lodami.

- Powiedziano nam, że w parku nawet centymetr handlu nie może istnieć, a tymczasem jest on prowadzony w kilku miejscach, m.in. przed sanatorium „Marconi”. Dlaczego inni mogą, a my nie? -pyta oburzona handlarka.

Burmistrz Waldemar Sikora uważa, że zaproponowana kupcom koncepcja jest słuszna. Przekonuje, że budowa uzdrowiska to kolejne miejsca pracy dla mieszkańców, a kupcy w nowym miejscu będą mieli lepsze warunki do handlu. W okolicach nowego pasażu w przyszłości miałyby powstawać kolejne pensjonaty. Dodaje, że obecne miejsce handlu nie pasuje estetycznie do uzdrowiskowej przestrzeni i zaznacza, że w żadnym innym miejscu w uzdrowisku dla kupców nie ma miejsca.

- Temat nie jest łatwy, ale to urząd i gmina są właścicielami tego terenu i jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, to jako właściciele gruntów będziemy zmuszeni do uruchomienia pewnych mechanizmów - powiedział burmistrz.  

Wsparciem handlowców objął radny Maciej Gawin i Stowarzyszenie Młode Busko. Zdaniem jednego z działaczy, Kamila Oliwkiewicza, ratusz powinien znaleźć inne rozwiązanie w sprawie kupców.

- Myślę, że należy lepiej dostosować pawilony handlowe i umożliwić kupcom handel przede wszystkim tymi towarami, które są potrzebne w uzdrowisku - uważa działacz Stowarzyszenia Młode Busko.

Pasaż handlowy w Busku-Zdroju przy ul. 1 Maja funkcjonuje od 2011 roku. W jego skład wchodzi 19 pawilonów, w których handluje się dzisiaj wszystkim: od owoców po odzież, biżuterię i pamiątki regionalne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution