101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Festiwal teatralny w Nagłowicach

Data publikacji: 13.10.2017 15:03
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
Komentarze
Nagłowice. II Świętokrzyski Festiwal Teatru Niemego

Nagłowice. II Świętokrzyski Festiwal Teatru Niemego
Nagłowice. 13.10.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W Nagłowicach rozpoczął się dwudniowy II Świętokrzyski Festiwal Teatru Niemego. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpi w sumie sześć teatrów z regionu i Polski.

Będzie m.in. można zobaczyć aktorów z Tomaszowa Mazowieckiego, czy z Jarosławia, w którym grają niepełnosprawne dzieci. Ponadto wystąpi również Teatr Rej wach z Nagłowic.

Jak mówi organizator festiwalu Dorota Anyż z Fundacji Studio TM z Kielc, ideą wydarzenia jest integracja z niepełnosprawnymi aktorami. Chodzi też o to, by niepełnosprawni widzowie mogli poznać różne formy teatralne i uczestniczyć w życiu kulturalnym regionu.

- Chcemy zainspirować ich do prezentowania różnych form scenicznych, dlatego w tym roku jest to: monodram, teatr muzyczny, spektakl taneczny, a także pantomina,  satyra i komedia - dodaje Dorota Anyż.

Festiwal rozpoczął spektakl „Niech żyje cyrk” w wykonaniu dzieci z niepełnosprawnością intelektualną z Teatru Cienie z Jarosławia. Jak mówi Paweł Sroka z tamtejszego Miejskiego Ośrodka Kultury, występują tu już po raz drugi, ponieważ panuje bardzo ciepła i przyjacielska atmosfera, a co najważniejsze czują ogromną potrzebę grania na scenie. Jak dodaje, to także jedna z form terapeutycznych.

Monika Bolewska, wójt gminy Nagłowice, mówi, że ich marzeniem było, aby prawdziwy teatr zagościł na deskach nagłowickiego Ośrodka Kultury. Po to, aby nie tylko młodzi miejscowi aktorzy, ale również mieszkańcy gminy Nagłowice mieli możliwość obcowania z prawdziwą sztuką.

- Ponadto podczas festiwalu nasi aktorzy będą mieli możliwość porównania swoich umiejętności z tym, co na scenie robią inni młodzi ludzie - dodała wójt Bolewska.  

Zdaniem Lidii Titow, dyrektora Samorządowego Centrum Bibliotek i Kultury Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach oraz Ośrodka Kultury w Nagłowicach, festiwal ten na pewno jest promocją dla tej miejscowości oraz dla Dworku Mikołaja Reja i dlatego nie mogło zabraknąć możliwości zwiedzenia dworku.

Podczas dwudniowego festiwalu na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Nagłowicach pojawi się ponad 60 aktorów. W ramach wydarzenia odbędzie się również recital piosenki aktorskiej Moniki Adamiec „Stoję na scenie… bo lubię”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution