101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mammografia nie boli, a pozwala wykryć nowotwór

Data publikacji: 14.10.2017 08:39 / Data aktualizacji: 14.10.2017 15:31
Autor: Robert Szumielewicz , Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Akcja profilaktyczna "Jestem kobietą. więc idę. Cytologia" w galerii Echo
Kielce. 14.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Galerii Echo w Kielcach, w ramach akcji "Jestem kobietą więc idę. Mammografia" pielęgniarki oraz położne zachęcają panie do wykonywania badań profilaktycznych. Każda kobieta może umówić się na wykonanie mammografii i cytologii w dowolnym, wybranym przez siebie terminie.

Część kobiet przyszła z ciekawości, aby uzyskać informacje dotyczące profilaktyki, a przy okazji skorzystały z możliwości zapisania się na badania. Podkreślały, że świadomość wśród kobiet wzrasta, ale problemem jest to, że panie zbyt późno zwracają się do lekarza.

Tymczasem jak podkreślają specjaliści - mammografia daje ponad 90-procentową skuteczność wykrycia nowotworu, ale wciąż wiele kobiet nie decyduje się na jej wykonanie. Wśród kobiet pokutują jeszcze pewne stereotypy, że np. mammografia boli. Pojawia się także strach, że badanie wykaże zmiany nowotworowe. Jednak rak wykryty we wczesnym stadium jest prawie w stu procentach wyleczalny.

Pielęgniarki podkreślały, że profilaktykę powinny już rozpoczynać młode kobiety w wieku 20 lat i tu bardzo ważna jest edukacja. Chodzi o samobadanie piersi, które już w tym wieku powinno być systematycznie wykonywane. W edukację i samobadanie piersi powinni włączać się również partnerzy kobiet.

Do badań profilaktycznych zachęcały także amazonki. Alicja Korczak ze Świętokrzyskiego Klubu Amazonek zaznaczyła, że dzięki profilaktyce mamy pewność, że jesteśmy zdrowe. Natomiast w razie jakiś zmian można podjąć skuteczne leczenie. Zdaniem Alicji Korczak wciąż zbyt mało jest edukacji dotyczącej nowotworów piersi. Powinno się ją rozpoczynać już w szkole. Jak powiedziała - jeśli ktoś nie odróżnia mammografii od mastektomii, to jest to zatrważające.

W województwie świętokrzyskim, tak jak w całym kraju, wzrasta zachorowalność na raka piersi. Jednocześnie spada liczba zgonów z powodu tego nowotworu. W 2012 roku, na raka piersi zachorowały w regionie 472 kobiety, a zmarło 170. Natomiast w 2013 roku, analogicznie - było 535 przypadków choroby i 163 zgony.

Rocznie na raka piersi umiera w Polsce około 5 tysięcy kobiet. Akcja w galerii potrwa do 17.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution