101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Uczniowie wybiorą książki, które chcą czytać

Data publikacji: 18.10.2017 14:48
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Biblioteka
Fot. morgueFile free photo /

Szkolne biblioteki mają szansę na uzupełnienie swoich księgozbiorów. Rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki niemu, szkoły mogą starać się o 12 tysięcy złotych dofinansowania na zakup książek. Samorząd, któremu podlega szkoła musi do tego dołożyć kolejne 3 tysiące złotych. Co ważne, tytuły nowych książek wybierają uczniowie.

O pieniądze starać się będzie Szkoła Podstawowej nr 19 w Kielcach. Jak mówi Jolanta Wykurz, bibliotekarka, obecny księgozbiór w większości jest przestarzały i nie zachęca młodzieży do czytania.

- To szkoła, która powstała w 1966 roku, czyli już ma ponad 50 lat i książki są z tamtego okresu. One nie zainteresują obecnej młodzieży. Nie można rozwijać zainteresowania czytaniem, opierając się na tytułach, które podobały się obecnym pięćdziesięciolatkom – uważa Jolanta Wykurz.

Uczniowie "dziewiętnastki", zwłaszcza ci starsi, gustują głównie w fantastyce. I pozycji o takiej tematyce brakuje im najbardziej. W bibliotece chcieliby widzieć również komiksy. - Przede wszystkim książki przygodowe i fantastyczne, ale też kryminalne. Z fantastyki, na przykład książki z cyklu "Stalker", albo "Metro". A z komiksów, mangi – mówili uczniowie.

W poprzedniej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dofinansowanie w wysokości 12 tysięcy złotych z Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymało 13 szkół w Kielcach. Z miejskiej kasy na ten cel przeznaczono w sumie 39 tysięcy złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution