101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rak prostaty to chytry i podstępny nowotwór

Data publikacji: 19.10.2017 06:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
12.10.2016. dr Mateusz Obarzanowski

12.10.2016. dr Mateusz Obarzanowski
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Rak prostaty, czyli rak gruczołu krokowego, jest jednym z częściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. To chytry i podstępny nowotwór. Rozwija się skrycie i może ujawnić się dopiero wtedy, gdy są już przerzuty.

Tymczasem panowie niechętnie chcą wykonywać badania profilaktyczne, a co roku lekarze diagnozują go u 15 tysięcy pacjentów. Na ten temat rozmawiamy z dr n. med. Mateuszem Obarzanowskim, zastępcą kierownika Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Panie doktorze dlaczego panowie tak niechętnie się badają w kierunku prostaty?

- Wstydzą się i boją. Badanie jest krępujące, czasami pacjenci przekazują sobie, że też bolesne. W Polsce 30% nowych przypadków raka gruczołu krokowego jest za późno. Za późno, czyli gdy my rozpoznając raka prostaty musimy przekazać pacjentowi informację, że leczenie skierowanie będzie już tylko na leczenie objawów, że nie wyleczymy już choroby.

 

- Na czym polega to badanie?

- Do wstępnej diagnostyki nowotworu prostaty potrzebne są dwa badania. Pierwsze z nich to badanie z krwi, czyli tak ja każde inne badanie – dla jednej osoby będzie bardziej, dla drugiej mniej bolesne. Jest to zwykłe pobranie krwi na marker, który się nazywa PSA. To pierwsza część postawienia naszej diagnozy. Drugie badanie, to badanie per rectum, czyli palcem przez odbytnicę. Myślę, że dla przeciętnego mężczyzn jest to badanie mało komfortowe, natomiast nie jest to badanie bolesne. Badanie trwa krótko, a podczas niego staramy się zapewnić dosyć intymną i komfortową atmosferę.

 

- Jakie są czynniki zachorowania na prostatę?

- To nowotwór, którego najsilniejszym czynnikiem jest wiek. Im mężczyzna starszy, tym ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta. Na te chorobę częściej zapadają mężczyźni rasy białej. Ważne są też czynniki genetyczne. Jeżeli wiemy, że w rodzinie jest przynajmniej jedno zachorowanie na raka prostaty, ryzyko zachorowania wzrasta dwukrotnie. Inne to czynniki środowiskowe: zła, tłusta, dieta, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.

 

- Od jakiego wieku mężczyzna powinien wykonywać badania profilaktyczne?

- Panowie, którzy nie mają obciążenia genetycznego takie badanie powinni wykonywać od 45 roku życia raz w roku. Ten czas wystarczy, by wykryć go we wczesnym stadium, ponieważ rak prostaty jest nowotworem rozwijającym się bardzo powoli. Bardzo długo, nawet kilka lat, także nie daje konkretnego objawu.

 

- Czy łatwo jest zdiagnozować tę chorobę?

- Do postawienia diagnozy wymagane jest jedno badanie, które nazywa się biopsja prostaty. Polega ono na pobraniu materiału z prostaty, które poddane jest mikroskopowej ocenie (rozpoznanie histopatologiczne). Na tej podstawie rozpoznajemy lub wykluczamy raka gruczołu krokowego. 

 

- Leczenie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania raka prostaty.

- Tak. Jeżeli uda nam się zdiagnozować pacjenta, u którego ta choroba jest ograniczona tylko do gruczołu krokowego, wówczas takiego chorego możemy wyleczyć całkowicie. Możemy mu zaproponować nawet nie jedną, a kilka metod leczenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution