101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W "Przystanku Historia" o życiu "Ponurego" z udziałem... Szmala

Data publikacji: 19.10.2017 07:00 / Data aktualizacji: 19.10.2017 20:20
Autor: Robert Szumielewicz , Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

IPN. "Przystanek Historia". Spotkanie z "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie". Na zdjęciu od lewej: dr Michał Zawisza, Sławomir Szmal, dr Marek Jedynak, Konrad Łęcki
Kielce. 19.10.2017 / Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyła się promocja poszerzonego wydania książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego w opracowaniu historyka z kieleckiej delegatury Instytutu, doktora Marka Jedynaka. Jest to już ósme wydanie reportażu, który po odwilży 1956 roku wprowadzał do oficjalnego obiegu literackiego tematykę żołnierzy Armii Krajowej.

Redaktor Mariusz Zwoliński z wydawnictwa „Czytelnik” podkreśla, że nowe wydanie, pierwsze w twardej oprawie, oprócz zdjęć zawiera także mapy terenu działań partyzanckich zgrupowań Jana Piwnika i przede wszystkim dokładne przypisy i aneksy.

Próby ekranizacji powieści podjął się pochodzący z Kielc reżyser Konrad Łęcki, autor filmu „Wyklęty” o żołnierzach walczących o wolną Polskę po zakończeniu II wojny światowej.

- Tym razem rzecz dotyczy konkretnej osoby - pułkownika Jana Piwnika i jego żołnierzy, ale podobnie jak w „Wyklętym” opowiada o historii Polski przez pryzmat regionu świętokrzyskiego - mówił podczas promocji reżyser.

Konrad Łęcki poinformował również, że obecnie prowadzi rozmowy na temat finansowania filmu i gromadzi ekipę aktorską.

W promocji uczestniczył znany sportowiec, bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej i klubu PGE Vive Kielce, Sławomir Szmal, który powiedział, że dzięki lekturze książki Chlebowskiego z rodziną wybiera się na wycieczki w miejsca opisane w reportażu, zaś sama postać „Ponurego” stała się dla niego wzorem dyscypliny, odwagi, wyszkolenia i patriotyzmu, czyli cech pożądanych również w sporcie.

Pierwsze wydanie książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” ukazało się w 1968 roku w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy i błyskawicznie zostało wykupione. Reportaż Cezarego Chlebowskiego opowiada o walkach oddziałów Jana Piwnika „Ponurego” na Kielecczyźnie w 1943 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution