101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ulicę Kwarty w Jędrzejowie zastąpi ulica Prosta

Data publikacji: 23.10.2017 12:47
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jędrzejów. Nazwa ulicy dr Kwarty zostanie zmieniona na ulicę Prostą

Jędrzejów. Nazwa ulicy dr Kwarty zostanie zmieniona na ulicę Prostą
Jędrzejów. 23.10.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Zmiana jest skutkiem ustawy dekomunizacyjnej. Badania dotyczące postaci Ignacego Kwarty prowadził w archiwach radny Konrad Kałka. Jak powiedział, w tej sprawie opinia IPN jest jednoznaczna. Ignacy Kwarta, który urodził się w 1898 roku i zmarł w 1945 roku, był lekarzem i działaczem komunistycznym oraz twórcą komórek prosowieckiej konspiracji w Jędrzejowie. Radny dodaje, że dotarł także do dokumentów, które świadczą o tym, że był dobrym lekarzem jednak nie wykonywał tej działalności bezpłatnie. Prowadził też prywatna praktykę.

Jędrzejów. Nazwa ulicy dr Kwarty zostanie zmieniona na ulicę ProstąJędrzejów. 23.10.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Innego zdania w sprawie zmiany nazwy ulicy był radny miejski, lokalny artysta malarz Zbigniew Kasprzak. Jego zdaniem doktor Kwarta może być wzorem do naśladowania w działalności charytatywnej. Radny tłumaczył, że doktor będąc sam chorym na gruźlicę nadal pomagał bezinteresownie potrzebującym.

Zdaniem Marcina Piszczka, burmistrza Jędrzejowa, sprawa nie jest jednoznaczna. Z jednej strony patron ulicy był zaangażowany w działalność lewicową, a z drugiej był społecznikiem, współpracował także z Batalionami Chłopskimi.

Ostatecznie 8 głosami za, 5 wstrzymującymi się i 3 przeciwko radni rady miejskiej w Jędrzejowie zdecydowali o zmianie nazwy ulicy dr Ignacego Kwarty na ulicę Prostą, jako powrót do historycznej nazwy ulicy sprzed 1945 roku.

Należy przypomnieć, że pod koniec sierpnia tego roku na wniosek IPN radni zdecydowani również o  zmianie napisu na pomniku bohaterów ziemi jędrzejowskiej.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution