101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nestor performance’u w Instytucie Sztuk Pięknych

Data publikacji: 24.10.2017 21:36
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze
Wernisaż wystawy prac Zbigniewa Warpechowskiego w Instytucie Sztuk Pięknych

Wernisaż wystawy prac Zbigniewa Warpechowskiego w Instytucie Sztuk Pięknych
Kielce. 24.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Podczas jednego ze swoich występów podpalił koszulę non-iron, w której szedł do ślubu, po czym zaczął ją gasić gołymi rękoma. Miało to pokazać, jak ubrania tego typu będą się palić w następnej wojnie. Zbigniew Warpechowski zaprezentował swoją wystawę w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach.

Opisane wcześniej działania były częścią perfomance’u, zatytułowanego „Kwadrans poetycki” z 1967 roku. Artysta jest prekursorem tej formy wyrazu artystycznego, w której autor jest zarówno twórcą i materią sztuki. Wielokrotnie wykorzystuje swoje ciało w przekazie kierowanym do publiczności, korzystając również z różnych innych elementów, którym może być wszystko: od krzesła po akwarium z rybami. Zbigniew Warpechowski sam o swojej sztuce mówi, że trudno ją określić. Był najpierw architektem, później poetą, którym pozostał do tej pory, a także scenografem.

- Po prostu kocham sztukę, uważam, że życie ze sztuką jest piękne i czuję się szczęśliwy - dodaje.

Na wystawie zostało zaprezentowanych 35 fotografii, które są dokumentacją drogi twórczej od czasów najwcześniejszych do 2007 roku, w którym odbyła się realizacja artystyczna w Kościele Dominikanów w Sandomierzu. Elementem uzupełniającym wystawę jest wielogodzinny dokument video złożony z kilku filmów. Materiał powstał na jubileusz artysty zorganizowany w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i zatytułowano go „Droga performera”. Znajdują się w nim filmy z różnych okresów pracy twórczej Zbigniewa Warpechowskiego, w tym wywiady z artystą.

Niecodzienną wystawę w Galerii XS, która jest uchwyceniem ulotnej sztuki performance’u świetnie przyjęli zgromadzeni w Instytucie Sztuk Pięknych odbiorcy, będący również pod wrażeniem gościa specjalnego - Zbigniewa Warpechowskiego.

Artysta skończył 79 lat, jednak - jak sam podkreśla - nie zamierza zasypiać gruszek w popiele i już myśli o kolejnych projektach artystycznych. Co to będzie, tego na razie Zbigniew Warpechowski nie chciał zdradzić.

Wystawę będącą zapisem drogi artystycznej można oglądać przez miesiąc w Galerii XS, w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ulicy Podklasztornej 117.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution