101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Gnojno chce zmienić swoje oblicze [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 25.10.2017 14:09
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Gnojno. Kościół
Gnojno. 25.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Władze gminy Gnojno mają pomysł na rewitalizację centrum miejscowości. W planach samorządu jest m. in. budowa parkingów, skwerów, skateparku, ścieżki edukacyjnej i wiejskiego domu kultury. Ma być nowocześnie, estetycznie i funkcjonalnie - przekonuje wójt gminy Zbigniew Janik.

Podkreśla, że duży zastrzyk unijnej kasy będzie dla małej gminy szansą na zwiększenie jej atrakcyjności, i to nie tylko dla mieszkańców.

Planowana rewitalizacja zakłada m. in. wykorzystanie niszczejącego od lat budynku w sąsiedztwie gminy, który niegdyś pełnił rolę posterunku policji. Teraz miałby tam powstać wiejski dom kultury, którego do tej pory na terenie gminy nie było. Ma być miejscem spotkań oraz działań kulturalnych i rekreacyjnych. Jedna z sal będzie również pełniła rolę regionalnej izby pamięci, gdzie gromadzony będzie cały dorobek kulturalny gminy.

- Do tej pory większość wydarzeń kulturalnych odbywała się w sąsiadującej z obiektem remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, ale kolidowało to z działalnością strażaków - tłumaczy wójt.   

Kolejnym punktem projektu jest zagospodarowanie terenu obok budynku szkoły podstawowej. Tu z kolei miałaby powstać m. in. ścieżka edukacyjna odwołująca się do historii Polski. W okolicach placówki wybudowana zostałaby również muszla koncertowa z terenem rekreacyjnym.
Władze planują również  modernizację parku przy tamtejszym DPS-ie i okolice kościoła parafialnego. Mają tam powstać parkingi i miejsca do odpoczynku w postaci skweru, na którym pojawią się nowe ławki i alejki.

Wizualizacje planowanej rewitalizacji centrum GnojnaUrząd Gminy Gnojno / Fot. Urząd Gminy Gnojno

Projekt rewitalizacji Gnojna pozytywnie ocenia radna gminy Jadwiga Gubała. Przewidziane w projekcie inwestycje uważa za konieczne i wyczekiwane przez mieszkańców. Dodaje, że dzięki zaplanowanym działaniom i z racji na położenie miejscowości przy drodze wojewódzkiej, będzie ona częściej odwiedzana przez gości.

Koszt rewitalizacji miejscowości szacowany jest na ponad 2 miliony złotych. Ma go pokryć w większości unijna dotacja, o którą gmina się ubiega.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution