101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Czy w Kielcach jednak powstanie Młodzieżowa Rada Miasta?

Data publikacji: 25.10.2017 15:45
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.07.2016 Kielce. Spotkanie konsultacyjne radnych z inicjatorami powołania Młodzieżowej Rady Miasta.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poprzednia próba utworzenia tej instytucji była nieudana, bowiem zbyt mało uczniów zdecydowało się wziąć udział w wyborach. Poza tym wątpliwości, co do motywacji niektórych młodych ludzi budziło duże zaangażowane parlamentarzystów w tworzenie Młodzieżowej Rady Kielc. Podczas sesji Rady Miasta w tej sprawie występowali posłowie Marzena Okła-Drewnowicz oraz Adam Cyrański.

Zdaniem radnego Jacka Wołowca - doskonałą alternatywą dla wyborów, które wielu młodych ludzi po prostu zignorowało jest oparcie Młodzieżowej Rady Miasta na szkolnych samorządach uczniowskich.

- Samorząd działa w każdej szkole. Jest to organ powoływany w sposób demokratyczny. Jeżeli w skład Młodzieżowej Rady Miasta wchodziłby przedstawiciel każdego samorządu, zniknąłby problem progu wyborczego i tego, że młodzi ludzie nie są zainteresowani powołaniem rady - twierdzi radny.

Pomysł Jacka Wołowca poparli członkowie Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Kielce. Pozytywnie ocenia go również Dariusz Kozak, przewodniczący rady. Otwartym pozostaje pytanie, jak propozycję ocenią młodzi ludzie.

Ania i Mikołaj, uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, którzy startowali do Młodzieżowej Rady Miasta sceptycznie podchodzą do planów, by radę oprzeć na przedstawicielach samorządu szkolnego.

- To w pewien sposób nakłada dodatkowe obowiązki na przedstawiciela samorządu, poza tym zawęża grupę ludzi, którzy mogliby działać w radzie. Jeżeli już ten pomysł ma wejść w życie, to od nowego roku szkolnego, żeby osoby startujące do samorządu szkolnego wiedziały, na co się piszą - mówią uczniowie.

Również Mateusz, wiceprzewodniczący samorządu szkolnego w IV LO nie jest przekonany do propozycji nowej formy wybierania młodzieżowej rady. Jak twierdzi, samorząd uczniowski skupia się na sprawach szkolnych i tak powinno zostać.

Radni Komisji Edukacji i Kultury skierowali wniosek o rozpatrzenie pomysłu nowej formuły powoływania Młodzieżowej Rady Miasta do prezydenta Kielc. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymali.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution