101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Plastyk" upamiętnił swojego byłego dyrektora

Data publikacji: 27.10.2017 08:19
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze
Uroczystość poświęcona pamięci Tadeusza Maja odsłonięcie formy rzeźbiarskiej i wernisaż wystawy

Uroczystość poświęcona pamięci Tadeusza Maja, odsłonięcie formy rzeźbiarskiej i wernisaż wystawy
Kielce. 26.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Przed Zespołem Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach odsłonięto odlew upamiętniający dwudziestą rocznicę śmierci byłego dyrektora szkoły Tadeusza Maja. Artysta zmarł 1 listopada 1997 roku. Na granitowej płycie umieszczono odlew oryginalnych chodaków dyrektora.

Podczas uroczystości Tadeusza Maja wspominał m. in. Jerzy Daniel, publicysta i autor wielu książek.

Pewnego razu z okazji swoich imienin otrzymał od uczniów prezent. Była to zwykła deska z napisem: "Ostatnia deska ratunku", gdy ją zobaczył, łzy stanęły mu w oczach i powiedział, że nigdy nie otrzymał lepszego upominku. Było to podkreślenie, w nieco dowcipny sposób, tego iż dyrektor   zawsze był oparciem dla uczniów. Tym bardziej w kwestiach artystycznych, zawsze stawał po stronie swoich podopiecznych, nawet jeżeli wiązało się to z nieprzyjemnościami.

Jerzy Daniel dodaje, że Tadeusz Maj miał ogromne poczucie humoru i zdumiewające pomysły. Często zmieniał kolory wnętrza szkoły. Raz wszystko było brązowe, następnie czarne, łącznie z szafkami w kuchni, a na jeden z jubileuszy postanowił, aby w szkole dominował pomarańcz.

Tadeusz Maj był dyrektorem Zespołu szkół Plastycznych w Kielcach w latach 1979-1997.  Zapoczątkował wiele tradycji, które są kontynuowane do dzisiaj. Jedną z nich jest przyjmowanie w każdym roku szkolnym tematu przewodniego. Tegoroczny to rok ormiański. Tadeusz Maj był również inicjatorem powstania teatru "Ecce Homo", obecnie jednego z lepszych teatrów alternatywnych w Polsce.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution