101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie liczą godzin i lat. Już od dekady

Data publikacji: 29.10.2017 09:42
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Komentarze

Chór Cantate Domino. W środku dyrygent Andrzej Budziński
Ostrowiec Świetokrzyski. 29.10.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ostrowiecki chór Cantate Domino, działający przy diecezjalnym Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej na Piaskach, świętuje 10-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert zatytułowany „Nie liczę godzin i lat” odbył się w wypełnionej po brzegi sali kina Etiuda.

Zaprezentowano klasyczne pieśni sakralne autorstwa takich kompozytorów, jak Giuseppe Verdi, Wolfgang Amadeusz Mozart, Franz Schubert czy Jan Sebastian Bach. Wybrzmiał utwór tytułowy „Nie liczę godzin i lat”, ale także m.in. chorał z kantaty nr 147 Jana Sebastiana Bacha, „Ave Maria” oraz muzyka Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”.

Gościnnie wystąpiła znana sopranistka Renata Drozd, a także chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Świętokrzyskim „Świętokrzyskie Bemolki”, pod dyrekcją Ewy Jurkowskiej-Siwiec.

Andrzej Budziński, kierownik chóru i jego założyciel mówi, że nie spodziewał się takiej frekwencji, jednak widok pełnej sali jest powodem do radości. Cieszy się także, że są w Ostrowcu Świętokrzyskim osoby chętne do śpiewania w chórze i rozwijania muzycznej pasji.

10. lecie chóru Cantate Domino. Koncert jubileuszowyOstrowiec Świetokrzyski. 29.10.2017 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Krzysztof Brzozowski śpiewa w chórze od 4 lat. - Mam bardzo dużą satysfakcję kiedy ludzie przychodzą, aby posłuchać zespołu - podkreśla. Uważa, że sukcesy chóru spowodowane są bardzo dobrą pracą dyrygenta, który jest wymagający, ale dzięki temu widać efekty.

Rozwój zespołu od samego początku obserwuje poseł Andrzej Kryj. Jak tłumaczy, parafia, przy której działa Cantate Domino jest jego rodzinną i często ma okazję słuchać muzyków. Podkreśla że zespół bardzo się rozwinął i pracuje na wysokim poziomie. Chór jest wizytówką miasta, a pasję tych ludzi należy wspierać - mówi poseł.

Chór Cantate Domino wielokrotnie prezentował swój dorobek w kraju, m.in. na Jasnej Górze i w Licheniu, a także za granicą: na Ukrainie, w Niemczech i we Włoszech. Obecnie śpiewa w nim 35 osób, są to dzieci, dorośli oraz seniorzy. W 2013 roku zespół wydał swoją płytę „Soli Deo Gloria”.

 

 Podczas dzisiejszego koncertu wybrzmiał utwór tytułowy „Nie liczę godzin i lat”, ale także m.in. chorał z kantaty nr 147 Jana Sebastiana Bacha, „Ave Maria” oraz muzyka z filmu   „Noce i dnie”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution