101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Elegancja, umiar i dużo zieleni. Tak po zmianach ma wyglądać Bodzentyńska

Data publikacji: 31.10.2017 19:59
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ulica Bodzentyńska
Kielce. 31.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jedna z najstarszych ulic w Kielcach ma zmienić swoje oblicze. Władze miasta ogłosiły konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej dla Bodzentyńskiej. Poprawa estetyki tego miejsca jest jednym z sześciu zadań planowanych do realizacji w ramach projektu rewitalizacji zabytkowego śródmieścia.

Konkurs jest organizowany przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich. Artur Hajdorowicz, dyrektor wydziału rozwoju i rewitalizacji w ratuszu poinformował, że urzędnicy przygotowali jedynie wytyczne do tego jak powinno się zmienić otoczenie ulicy.

Ul. Bodzentyńska. Założenia do konkursu architektonicznegoKielce. 31.10.2017 / Fot. Urząd Miasta Kielce

Urzędnikom zależy, aby kompozycja cechowała się elegancją i umiarem nawiązując do historii miejsca, w tym prawdopodobnych elementów starej osady z okresu przedkolacyjnego. Teren po północnej stronie jezdni ulicy Bodzentyńskiej powinien zostać zaprojektowany, jako zielony skwer.

Urzędnicy oczekują, że powinna się tam pojawić mała architektura np. meble miejskie, ławki do chwilowego wypoczynku i rekreacji oraz np. fontanna. W ramach zagospodarowania projektant może przewidzieć miejsce na słup ogłoszeniowy nawiązujący do formy historycznej np. XIX-wiecznej. Dodatkowo mogłyby się tam pojawić elementy promujące historię miejsca np. dydaktyczne makiety. Znikną też dwa małe kioski pełniące role pawilonów usługowo handlowych.

Zmiany mają zostać wprowadzone także po południowej stronie ulicy Bodzentyńskiej. Miejskim planistom zależy przede wszystkim na uporządkowaniu przedpola kamienicy, w której mieści się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Chodnik „górny” przy wejściu do jadłodajni ma zostać zaprojektowany w taki sposób, aby był dostępnym dla osób niepełnosprawnych. W tamtym miejscu powinny się pojawić ławki i miejsce do wypoczynku.

Prace przy przebudowie ulicy mają się rozpocząć w 2019 roku. W ramach trzeciego etapu rewitalizacji śródmieścia władze Kielc planują także budowę przebicia ulicy Silnicznej do Lecha Kaczyńskiego oraz przebudowę ulicy Głowackiego. Ponadto między ulicą Piotrkowską, a Aleją IX Wieków Kielc powstanie promenada spacerowa.

Oprócz tego w planach jest modernizacja skweru im. Ireny Sendlerowej oraz stworzenie Centrum Lalki Teatralnej, które ma powstać synagodze przy Alei IX Wieków Kielc. Wartość wszystkich inwestycji to prawie 25 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie około 15 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution