101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prezydent Lubawski w czerwcu ogłosi, czy wystartuje w wyborach

Data publikacji: 04.11.2017 11:18
Kategoria: Wiadomości /Źródło: PAP
Komentarze

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski
Kielce. 29.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach większość partii politycznych nie przedstawiła jeszcze kandydatów w wyborach na prezydenta miasta. Urzędujący od 2002 roku Wojciech Lubawski ewentualną decyzję o ubieganiu się o reelekcję ogłosić ma w czerwcu przyszłego roku.

Prezydent Lubawski urzędujący już czwartą kadencję powiedział, że decyzję o ewentualnym starcie w wyborach samorządowych podejmie w czerwcu.

- Będzie to zależało od wielu czynników, ale w tej chwili o tym nie myślę, bo zajmuję się pracą. Nie zajmuje się tym spektaklem, który trwa w niektórych mediach, tylko robotą. W czerwcu, na pół roku przed wyborami, powiadomię kielczan o swojej decyzji - zapewnił prezydent Kielc.

Lubawski sprawuje funkcję prezydenta Kielc od 2002 r. W ostatnich wyborach samorządowych zwyciężył już w pierwszej turze uzyskując niemal 56 proc. głosów. Startował w nich z poparciem PiS oraz Polski Razem Jarosława Gowina. W wyborach stał na czele komitetu Porozumienie Samorządowe, które sygnował własnym nazwiskiem. W latach 1999-2001 pełnił także funkcję wojewody świętokrzyskiego. Jesienią 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prawo i Sprawiedliwość pierwsze decyzje odnośnie przyszłorocznych wyborów podejmie najwcześniej na przełomie 2017/18 roku.

- Kielce są zbyt ważnym miastem, abyśmy mówiąc kolokwialnie „mieli odpuścić te wybory”. Mocno się do nich przygotowujemy. Bardzo nam zależy na tym, aby w Kielcach był prezydent z PiS. Jestem przekonany, że tak się stanie - podkreślił szef świętokrzyskich struktur PiS Krzysztof Lipiec.

- Wszystko jest możliwe - odparł poseł pytany przez PAP, czy ugrupowanie poprze kandydaturę Wojciecha Lubawskiego, jeśli ten zdecyduje się na start w wyborach.

- Na razie nie mówimy jeszcze o personaliach. Jest jeszcze sporo czasu. Sądzę, że wypracujemy w tej sprawie naprawdę dobre stanowisko i personalne, i programowe. Zależy nam na tym, aby miasto Kielce było rządzone w ramach tzw. przedłużenia tego władztwa publicznego. Jestem przekonany, że temu miastu potrzebna jest ta dobra synergia układu rządowo-samorządowego - dodał Lipiec.

Wciąż nie wiadomo kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej.

- Na ten moment mamy dwóch potencjalnych kandydatów: posła Artura Gieradę oraz europosła Bogdana Wentę. Ostateczną decyzję podejmiemy pod koniec roku - mówi komisarz PO w regionie Paweł Zalewski.

Według niego decyzja partii będzie zależeć od tego, który z kandydatów będzie mieć największe szanse na zwycięstwo w wyborach samorządowych.

- Weźmiemy pod uwagę sondaże, ale oczywiście zwrócimy również uwagę na inne czynniki - dodał Zalewski.

Artur Gierada jest posłem od 2007 r. W przeszłości zasiadał w kieleckiej Radzie Miasta, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Zarząd kieleckiej PO w maju b.r. rekomendował go jako kandydata ugrupowania na prezydenta Kielc.

Bogdan Wenta europosłem jest od 2014 r. Wymienia się go jako kandydata PO na prezydenta Kielc, m.in. z racji działalności społecznej – jest prezesem stowarzyszenia „Projekt Świętokrzyskie”, którego celem jest działanie na rzecz rozwoju regionu.

Nie wiadomo także kogo na stanowisko prezydenta Kielc zaproponuje Nowoczesna. Przewodniczący świętokrzyskich struktur partii Mateusz Żukowski w rozmowie z PAP wyjaśnił, że ewentualną kandydaturę prawdopodobnie poznamy na wiosnę 2018 r.

- Na tę chwilę, wydaje mi się, że naturalnym kandydatem będzie poseł Adam Cyrański (jedyny świętokrzyski parlamentarzysta). Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby struktury zadecydowały, że będzie to ktoś inny - dodał Żukowski. Zaznaczył, że nie rozpoczęto jeszcze wewnętrznej procedury wyłaniania kandydata.

- Wszystko będzie zależeć od tego, jak będzie wyglądać ordynacja wyborcza. Być może wymuszona zostanie przez nią koalicja - wyjaśnił.

Prezes PSL w województwie świętokrzyskim Adam Jarubas powiedział, że Stronnictwo wszelkie decyzje ws. kandydata na prezydenta Kielc odkłada do czasu „pokazania projektu zmian w ordynacji wyborczej".

- Bo one w dużym stopniu określą scenariusze wyborcze - zaznaczył.

Zdradził, że PSL rozpatruje dwa scenariusze.

- Pierwszym jest wystawienie własnego kandydata. Kilka osób bierzemy pod uwagę. Jest jednak za wcześnie, aby mówić o konkretnych nazwiskach - dodał Jarubas.

Drugim wariantem jest poparcie kandydata innego ugrupowania.

Kandydatów na miejskich radnych oraz prezydenta Kielc wkrótce przedstawi stowarzyszenie Kukiz’15.

- Na pewno wystawimy kandydata, natomiast nie możemy jeszcze ujawnić nazwiska - poinformowała prezes stowarzyszenia w Kielcach Magdalena Fogiel-Litwinek. Zapewniła, że „będzie to najlepsza osoba dla Kielc”.

Pewne jest natomiast, że z listy SLD o fotel prezydenta Kielc będzie ubiegał się miejski radny Marcin Chłodnicki. Informację o tej kandydaturze w połowie lipca przekazał wiceszef partii i zarazem szef świętokrzyskich struktur Andrzej Szejna.

Wśród potencjalnych kandydatów w wyborach na prezydenta Kielc w 2018 r. wymieniani są także: prawnik i przedsiębiorca Kamil Suchański (bezpartyjny) i kielecki radny niezrzeszony (wcześniej SLD), politolog Krzysztof Adamczyk, prezes Stowarzyszenia „Czas na Kielce”.

Suchański, który nie zadeklarował do tej pory startu, ubiegał się o mandat senatora w okręgu kieleckim w 2015 r. Syn senatora IV i V kadencji Jerzego Suchańskiego, startował wówczas z własnego komitetu (popierany przez PO i Zjednoczoną Lewicę) - uzyskał drugi wynik za zwycięskim kandydatem PiS, który zdobył mandat. W samych Kielcach Suchański uzyskał niemal o 6 tys. głosów więcej, niż kandydat PiS.

Adamczyk, który deklaruje samodzielny start jeśli zostanie zachowana obecna ordynacja, ubiegał się już o mandat prezydenta Kielc w 2014 r. Jako kandydat komitetu SLD Lewica Razem był drugi za Lubawskim - zdobył 20,9 proc. poparcia.

Jak wynika z opublikowanych pod koniec października przez lokalny dziennik „Echo Dnia” i kielecką „Gazetę Wyborczą” sondaży prezydenckich, największym poparciem potencjalnych wyborców cieszy się wciąż Wojciech Lubawski (odpowiednio 35,9 proc. i 29 proc.). W sondażu „Echa” drugi był Suchański (28,5 proc.), trzeci - Gierada (20,4 proc.), czwarty - Adamczyk (8,8 proc.). W sondażu „GW” drugi był Wenta (21 proc.), trzeci – Suchański (11 proc.), czwarty – Adamczyk (7 proc.) Oba sondaże uwzględniały tylko jednego potencjalnego kandydata PO – Gieradę lub Wentę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution