101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Zaduszki turystyczne w Ostrowcu

Data publikacji: 04.11.2017 18:51
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Cmentarz parafialny przy ul. Denkowskiej w Ostrowcu
Ostrowiec Świętokrzyski. 04.11.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Spacerem po Cmentarzu Denkowskim rozpoczął się dziś cykl comiesięcznych spotkań przypominających historię Ostrowca Świętokrzyskiego. „Zaduszki Turystyczne” poprowadziła Jolanta Wiśniewska z Punktu Informacji Turystycznej przy Miejskim Centrum Kultury.

Cmentarz przy ulicy Denkowskiej to najstarsza nekropolia w mieście. Powstał na początku XIX wieku, kiedy to dekretem władz austriackich zakazane zostało grzebanie zmarłych przy kościołach. Spoczywają tam najbardziej zasłużone osoby dla Ostrowca. Jest nagrobek pierwszego burmistrza Jana Zapałowskiego. Spoczywa tam również Jan Głogowski, który po swojej bezpotomnej śmierci cały majątek przekazał na rzecz miasta.

Cmentarz parafialny przy ul. Denkowskiej w OstrowcuOstrowiec Świętokrzyski. 04.11.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

„Zaduszki Turystyczne” zgromadziły grupę młodzieży, głównie harcerzy. Hubert Matysiak jest przybocznym. Podkreśla, że zależy mu, aby jego drużyna znała historię miasta. Sam niejednokrotnie odwiedzał Cmentarz Denkowski, w ten sposób poznając zasłużonych ostrowczan.

Nina Dukielska jest mamą siedmioletniego Ksawerego, który należy do drużyny Smerfne Skrzaty. Jej zdaniem - poprzez harcerstwo można wychować szlachetnych ludzi. A spacer po cmentarzu i przypominanie postaci zasłużonych mieszkańców, to sposób na budzenie w dzieciach patriotyzmu.

Jolanta Wiśniewska, która oprowadzała grupę, zaznacza, że każde z pokazanych miejsc ma znaczenie na kartach historii miasta. Dla niej najbardziej osobiste było odwiedzenie grobu Bogusławy Janusz, dawnej nauczycielki i wychowawczyni. W czasie okupacji była komendantką sekcji kobiecej Szarych Szeregów w rejonie ówczesnego powiatu opatowskiego.

Kolejne spacery umożliwiające poznawanie miasta będą się odbywać raz w miesiącu. Zaplanowana już jest wizyta w grudniu na osiedlu Klimkiewiczów. W styczniu przestrzenią do poznania będą Częstocice i znajdujące się tam ślady powstania styczniowego.

Osoby, które wezmą udział w całym cyklu spotkań będą mogły uzyskać ostrowiecką odznakę turystyczno-krajoznawczą.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution