101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Problem z inwestycją za ponad 200 mln zł. Resort nauki ma zastrzeżenia

Data publikacji: 04.11.2017 19:07
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy wielka inwestycja w Kielcach jest zagrożona? Chodzi o budowę laboratorium Głównego Urzędu Miar. Kompleks badawczo-naukowy miał stanąć na kieleckim Telegrafie, jednak - jak napisało „Echo Dnia” - przeciwko inwestycji i finansowaniu jej przez Unię Europejską jest Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

"Echo" powołuje się na słowa Adama Jarubasa, marszałka województwa świętokrzyskiego. Zaprzecza temu jednak Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego wicepremiera, którego o komentarz poprosiło Radio Kielce.

- Wicepremier Jarosław Gowin nie jest przeciwny budowie laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Wielokrotnie w rozmowach z przedstawicielami władz samorządowych i rządowych wyrażał się bardzo pozytywnie o tej inwestycji. Jednak wicepremier podkreślał też, że należy ją dobrze przemyśleć - twierdzi Piotr Ziółkowski.

Szef gabinetu politycznego wicepremiera przyznaje jednak, że są spore braki we wniosku Głównego Urzędu Miar o przesunięcie pieniędzy w Kontrakcie Terytorialnym Województwa Świętokrzyskiego, tak, by można było ich użyć do sfinansowania budowy laboratorium.

- Inwestycja jest ambitna i widać jej zasadność, ale trzeba wiele rzeczy we wniosku doprecyzować. Ta budowa ma kosztować ponad 200 milionów złotych, dlatego powinna być dużo bardziej uszczegółowiona - tłumaczy Piotr Ziółkowski.

Zastrzeżenia resortu nauki i szkolnictwa wyższego dotyczą między innymi zbyt słabego udokumentowania, że laboratorium w Kielcach jest Głównemu Urzędowi Miar potrzebne. Wątpliwości budzi też bardzo wysoki roczny koszt utrzymania kompleksu, który GUM szacuje na 40 milionów złotych. Piotr Ziółkowski jest jednak przekonany, że jeżeli wniosek zostanie odpowiednio poprawiony, resort nauki poprze starania Głównego Urzędu Miar o przesunięcie pieniędzy w kontrakcie terytorialnym.

O budowę kompleksu laboratoriów GUM w Kielcach zabiegała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Kompleks ma być wizytówką nie tylko Kielc, ale całej Polski. Do stolicy województwa przenieść się ma połowa laboratoriów GUM. 200 milionów złotych dofinansowania urząd chce uzyskać z Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution