101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Główny Urząd Miar nie rezygnuje z Kielc

Data publikacji: 06.11.2017 14:56
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nie ma zagrożenia dla budowy kompleksu laboratoriów Głównego Urzędu Miar na kieleckim Telegrafie, ustaliło Radio Kielce. W sobotę "Echo Dnia" napisało, że przeciwny inwestycji jest wicepremier Jarosław Gowin.

Pismo z krytycznymi uwagami z kierowanego przez niego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafiło do Adama Jarubasa, marszałka województwa.

Dziś Adam Jarubas zapewniał Radio Kielce, że samorząd województwa będzie wspierał budowę kompleksu laboratoriów GUM w stolicy województwa. Problem polega na tym, że urząd chce, by 200 milionów złotych na tę inwestycję wziąć z Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego. Zgodzić się na to musi Komisja Europejska. Jak tłumaczy marszałek, resort nauki uważa, że dokumentacja przygotowana przez GUM zawiera dużo braków i niewystarczająco uzasadnia przesunięcia pieniędzy.

- Te pieniądze mamy w Regionalnym Programie Operacyjnym  w zakładce dla przedsiębiorców. Aby je przesunąć na laboratoria, Główny Urząd Miar musi wykazać, że będą one wspierać świętokrzyskie firmy oraz nasze uczelnie wyższe - mówi Adam Jarubas

- Uwagi ministerstwa dotyczą samego wniosku, nie sensu inwestycji - zapewnia Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina. Jak dodaje  minister popiera budowę kompleksu laboratoriów GUM w Kielcach, zależy mu natomiast na tym, żeby inwestycja za ponad 200 milionów złotych była dobrze przygotowana.

Przekonany o tym, że laboratoria ożywią gospodarczo Kielce oraz region jest Wojciech Lubawski, prezydent miasta. - Jeżeli chcemy zobaczyć, jaki jest wpływ tego typu inwestycji na biznes, to wystarczy prześledzić to, co się stało w Niemczech. Po powstaniu laboratoriów w Braunschweigu, w pobliżu zaczęły jak grzyby po deszczu powstawać firmy, które chciały mieć pod rękę instrumentarium badawcze - twierdzi Wojciech Lubawski.

Dziś do Warszawy pojechał Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego, który pomaga Głównemu Urzędowi Miar w przygotowaniu inwestycji. Do stolicy wyjechali też urzędnicy marszałka. Mają wspierać GUM w dopracowaniu wniosku.

Sam urząd nie wycofuje się z inwestycji. Jak mówi Jan Landowski, dyrektor Biura Strategii GUM, na etapie przygotowywania wniosku często zdarzają się różnego rodzaju uwagi i konieczność wprowadzania poprawek.

Kompleks laboratoryjny GUM, to jedna z największych planowanych inwestycji w województwie świętokrzyskim. Do Kielc ma przenieść się połowa laboratoriów urzędu. Teren pod budowę kompleksu przekaże gmina Kielce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution