101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Starostowie dyskutowali o reformie oświaty i służbie zdrowia

Data publikacji: 06.11.2017 20:18
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ameliówka. Spotkanie Związku Powiatów Polskich
Ameliówka / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

W Ameliówce koło Kielc trwa dwudniowe spotkanie Związku Powiatów Polskich. Starostowie z całego kraju dyskutują między innymi o sytuacji i sposobie finansowania oświaty po wprowadzonej reformie edukacji, oraz marginalizacji medycyny szkolnej.

Zdaniem Ludwika Węgrzyna, prezesa Związków Powiatów Polskich, posiedzenie zarządu jest okazją do omówienia najważniejszych spraw dotyczących samorządów.

- Po sukcesie reformy w szkołach podstawowych nikt nie wspomina o tym, że 1 września 2019 roku rzesza młodzieży z ostatnich klas gimnazjów i ósmych klas podstawówek zaleje szkoły średnie. A te są zdecydowanie na to nieprzygotowane, ministerstwo edukacji nie ma pomysłu jak ten problem rozwiązać. Kolejnym problemem jest kwestia szpitali powiatowych, które stanowią 89% wszystkich lecznic w Polsce. Do ich finansowania zobowiązane są samorządy, które jednak mają na ten cel mocno ograniczone środki - uważa Ludwik Węgrzyn..

Zdaniem marszałka Adama Jarubasa, w ciągu ostatnich 27 lat polskiej wolności mimo, że nie zawsze idealne, to jednak samorządy sprawdziły się. – To właśnie dzięki powiatom i gminom władza jest bliżej obywateli. Dzisiaj często próbuje się rozmontować dorobek władzy publicznej w terenie. Jak podkreślił Adam Jarubas ograniczanie kompetencji samorządów na rzecz władzy centralnej nie jest pozytywnym zjawiskiem.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution