101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zapalenie stawu biodrowego. Jak je leczyć?

Data publikacji: 06.11.2017 20:24
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
dr n.med. Piotr Zając

dr n.med. Piotr Zając
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Zapalenie stawu biodrowego częściej dotyka chłopców. Jest dokuczliwym schorzeniem, które nieleczone w porę może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. O chorobie rozmawiamy z doktorem Piotrem Zającem – specjalistą chirurgiem-ortopedą-traumatologiem – kierownikiem oddziału Ortopedii Dziecięcej w WSZ.

Panie doktorze czym jest zapalenie stawu biodrowego?

To jest bardzo szerokie pojecie i to jest można powiedzieć cała grupa chorób spowodowana różnymi czynnikami etiologicznymi i mającymi różny przebieg. Na szczęście najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi – przemijającymi zapaleniami biodra. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysięk w stawie, konkretnie płyn, który zbiera się w jamie stawowej. To powoduje ograniczenie ruchomości, ból, utykanie. Dziecko przestaje chodzić, sygnalizuje, że boli. Dziecko może narzekać na ból uda czy kolana.

Skąd się bierze zapalenie stawu biodrowego?

Do końca tego nie wiemy. Przyczyny mogą być różne. To może być uraz, alergizacja lub przebyta choroba o podłożu zapalnym. Obserwujemy, że często do zapalenia stawu biodrowego dochodzi u dzieci, które kilka tygodni wcześniej przeszły jakąś infekcję wirusową np. zapalenie ucha, pęcherza itp.

Kto częściej choruje chłopcy czy dziewczynki?

Zdecydowanie chłopcy. Statystyki pokazują, że chłopcy zapadają na to schorzenia dwa razy częściej niż dziewczynki. Jeśli chodzi o grupę wiekową to dzieci najczęściej między 3 a 10 rokiem życia. Z praktyki widzę, że najczęściej są to dzieci 6-,7-letnie.

Niestety chorują też dzieci bardzo małe nawet noworodki i dzieci kilkumiesięczne. Najczęściej przyczyną się infekcje bakteryjne. Należy szybko reagować, by nie doszło do stanów ropnych, które mogą niszczyć staw.

Jak u takiego dziecka stwierdzić chorobę ?

U malutkich dzieci objawem, którego nie można przeoczyć jest tak zwane pseudo porażenie kończyny. Kończyna jest nieruchoma, ustawia się w określonej pozycji i każda próba zmiany pozycji sprawia dziecku silny ból co objawia się jego płaczem.

Jak leczy się zapalenie stawu biodrowego. Czy to zawsze będzie szpital ?

Nie. Wszystko zależy od wieku dziecka i stanu zaawansowania choroby. Noworodki i dzieci kilkumiesięczne wymagają leczenia szpitalnego. W większości przypadków u dzieci kilkuletnich zleca się przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz wypoczynek i nie obciążanie kończyny z chorym stawem biodrowym. Najlepiej jeśli dziecko pozostaje przez pewien czas w pozycji leżącej.

Po przebytej chorobie pacjent może wrócić do normalnej działalności.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution