101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Defibrylatory dla tych, co często ratują ludziom życie

Data publikacji: 07.11.2017 06:40 / Data aktualizacji: 07.11.2017 14:30
Autor: Iwona Murawska , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Szkolenie z pierwszej pomocy przy wykorzystaniu defibrylatorów AED
Morawica. 07.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Gmina Morawica wzbogaciła się o nowe urządzenia ratujące życie. Do strażaków z 5 jednostek OSP zostały dziś przekazane defibrylatory, czyli urządzenia które pomogą przywrócić pracę serca w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Trafiły do jednostek w Brzezinach, Bilczy, Brudzowie, Woli Morawickiej i Morawicy. Ponadto jedno z urządzeń zostało umieszczone na zewnątrz budynku centrum samorządowego.

Jak stwierdził burmistrz Morawicy Marian Buras, aby przygotować mieszkańców do korzystania z tego typu urządzenia, w urzędzie gminy odbywać się będą kursy i szkolenia z zakresu ich bezpiecznej obsługi.

- Zdajemy sobie sprawę, że urządzenia są niezwykle pomocne w sytuacjach utraty przytomności i zatrzymania akcji serca. Według ekspertów o 70% zwiększają szansę na przeżycie - mówi.

W szkoleniu wzięła udział również Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która podkreśla, że dzięki tej inwestycji znacząco wzrośnie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

- Morawica wzięła udział w projekcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - razem bezpieczniej, który umożliwił doposażenie jednostek straży pożarnej. Dzięki temu można będzie również przeprowadzić szkolenia i prelekcje nie tylko dla strażaków ale i dla mieszkańców, ponieważ bezpieczeństwo każdego z nas jest wartością która jest bezcenna - dodaje.

Zdaniem Grzegorza Dokruno ratownika prowadzącego szkolenia urządzenia są w pełni bezpieczni. Automatyczne podpowiedzą nam w jaki sposób należy ich użyć. Jedyną czynnością jaką musimy wykonać to przyklejenie elektrod na ciele poszkodowanego we właściwy sposób, a następnie postępować zgodnie z poleceniami.

Marta Solnica dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach, cieszy się że kolejne gminy będą wyposażone w urządzenia które mogą uratować życie. Jednak pozostaje problem wiedzy jak i w jakich sytuacjach należy ich używać. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie jest wciąż niewielka. Ludzie widząc na ulicy leżącą osobę ciągle boją się udzielać chociażby podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, dodaje.

Na zakup defibrylatorów gmina Morawica uzyskała dofinansowanie w kwocie ponad 30 tysięcy złotych z projektu razem bezpieczniej, realizowanego przez MSWiA. W Kielcach podobne urządzenie znajduje się między innymi w ratuszu oraz galeriach handlowych. W mobilne defibrylatory wyposażona jest również kielecka straż miejska.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution