101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Został rozpalony na Ukrainie. Ogień Niepodległości dotarł do Ostrowca

Data publikacji: 07.11.2017 13:17 / Data aktualizacji: 07.11.2017 20:50
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ostrowiec. Ogień Niepodległości
Ostrowiec Świętokrzyski / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Ogień Niepodległości zapłonął w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przywieziony został z Kostiuchnówki na Ukrainie przez harcerzy z Hufca ZHP w Zgierzu. Podczas mszy świętej za Ojczyznę odebrali go harcerze, strzelcy, reprezentanci samorządów i szkół.

Ogień Niepodległości rozpalany jest na polach bitewnych Kostiuchnówki na Ukrainie, przy cmentarzu polskich żołnierzy. Mogiłami opiekuje się Hufiec ZHP w Zgierzu. 17 lat temu reaktywowana została idea przewiezienia znicza z ogniem do Polski. Przed wojną przynoszony był w sztafecie biegowej. Obecnie to sztafeta rowerowa. Jednym z inicjatorów akcji jest komendant Krzysztof Kowalewski. Jak zaznacza - idea sztafety z Ogniem Niepodległości rozrasta się z każdym rokiem. Z pięciodniowej w pierwszych latach, stała się dziesięciodniową wyprawą po całym kraju.

Przewodnik Łukasz Roleski jest jednym z 12 harcerzy przewożących znicz. Wszyscy mają do pokonania ponad 700 kilometrów. Rowerzyści zmieniają się co 10 kilometrów, przeciętnie każdy z nich raz dziennie pokonuje swój odcinek trasy. Ogień przewożony jest w specjalnej lampie zamocowanej na bagażniku. Zapasowy znicz płonie w jednym z samochodów zabezpieczających.

Ostrowiec. Ogień NiepodległościOstrowiec Świętokrzyski. 07.11.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dziś Ogień Niepodległości przyjęli przedstawiciele samorządowców, harcerzy i strzelców. Poza przedstawicielami środowisk ostrowieckich byli także goście z okolicy. Reprezentacja Lipska składała się z harcerzy, strzelców i strażaków. Jak podkreślali, idea przekazania Ognia Niepodległości ma charakter jednoczący. Komendantka Hufca ZHP w Lipsku Katarzyna Furmanek przypomniała, że symbolika światła jest bardzo ważna dla harcerzy. Wdać to na przykład w czasie przekazywania Betlejemskiego Światełka Pokoju.

W Ostrowcu spotkanie zorganizowała jednostka strzelecka przy współpracy starostwa powiatowego.

Sztafeta wyruszy jutro o 9.00 rano do Radomia, stamtąd uda się do Warszawy. Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w przeddzień 11 listopada wieczornym capstrzykiem, wtedy Ogień Niepodległości zostanie przekazany ministrowi obrony narodowej. W czasie oficjalnych obchodów, podczas salwy honorowej harcerze ze Zgierza złożą znicz przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution