101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Subwencja od miasta dla przyszpitalnej szkoły

Data publikacji: 07.11.2017 14:08
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii przy ul. Kusocińskiego
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Kielecki ratusz przekaże ponad 100 tys. złotych subwencji oświatowej dla władz województwa. Środki zostaną wykorzystane na prowadzenie przyszpitalnej szkoły dla pacjentów oddziału psychiatrycznego przy ul. Kusocińskiego w Kielcach. W przyszpitalnej placówce uczy się obecnie 19 dzieci, często są to osoby z trudnych środowisk mające problemy psychiczne.

Subwencja pozwoli na zabezpieczenie finansowe funkcjonowania placówki do końca tego roku. Od września województwo zobowiązało się przejąć i utrzymać nauczanie dla pacjentów. Decyzja była odpowiedzią na deklaracje władz miasta, które nie chciały płacić za dalsze funkcjonowanie placówki, argumentując, że szpital przy Kusocińskiego jest oddziałem Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii, należącego do samorządu województwa.

Andrzej Sygut zastępca prezydenta Kielc poinformował, że przekazana subwencja dotyczy  okresu od września do końca roku.  

Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za edukację w Urzędzie Marszałkowskim poinformował, że pieniądze zostaną zabezpieczone przede wszystkim na etaty dla nauczycieli. W szkole uczą nauczyciele z Kielc i Czarnieckiej Góry. Od przyszłego roku to Urząd Marszałkowski będzie występował o subwencje oświatową dla szkoły. Samorząd województwa szacuje, że działalność przyszpitalnej szkoły  będzie kosztować około 250 tys. złotych.  Prawdopodobnie koszty uda się pokryć z subwencji oświatowej.

Aleksandra Olawska-Szymańska, kierownik oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii poinformowała, że wśród pacjentów znajdują się przede wszystkim podopieczni domów dziecka oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Jest to trudna młodzież, która znajduje się w początkowej fazie uzależnienia od narkotyków ma problemy emocjonalne, bądź dokonywała prób samobójczych.  

W ubiegłym roku w zajęciach w sumie uczestniczyło 137 pacjentów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution