101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Listy z frontu i na front. Korespondencja pewnej rodziny. W środę promocja książki

Data publikacji: 07.11.2017 15:51 / Data aktualizacji: 08.11.2017 08:17
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz , Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja prasowa promująca I tom Serii Świętokrzyskiej pt. "Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914–1921)"
Kielce. 07.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W ośrodku edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach, zaprezentowana została książka w opracowaniu profesora Adama Massalskiego „Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)”.

Publikacja zapoczątkowała nową serię wydawniczą, którą tworzy wspólnie osiem instytucji naukowych i muzealnych z Kielc.

„Seria świętokrzyska” w założeniu ma być zbiorem publikacji źródeł do dziejów regionu. Tom pierwszy to korespondencja rodzeństwa Stanisławy oraz jej trzech braci Massalskich z czasów walk w Legionach Polskich i wojny polsko-bolszewickiej.

- Poprzez korespondencję jednej rodziny możemy dotrzeć do powszechnej wśród młodych wykształconych Polaków atmosfery entuzjazmu z faktu uczestniczenia w historycznym momencie odzyskiwania niepodległości - mówił o genezie wydania listów syn jednego z bohaterów publikacji, profesor Adam Massalski.

Oryginalne karty pocztowe i listy z domowych zbiorów profesor przekazał do zbiorów Archiwum Państwowego w Kielcach.

Redaktorzy nowej serii planują kolejne wydawnictwa, w skład których będą wchodzić oprócz listów także dzienniki, pamiętniki i zapisane wspomnienia. Naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że współpraca kilku instytucji pozwala na uporządkowanie dotychczas rozproszonych zbiorów i ich utrwalenie.

Na przyszły rok zaplanowano wydanie kolejnych czterech tomów. Projekt realizowany jest przez Archiwum Diecezjalne i Archiwum Państwowe w Kielcach, Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe, Bibliotekę Uniwersytecką Jana Kochanowskiego, Instytut Historii UJK oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach.

W środę promocja:

Początek promocji książki "Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914-1921)" dziś (środa) o godz. 17.00 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza przy ul. ks. Piotra Ściegiennego 13 w Kielcach.

Plan wydawniczy Serii świętokrzyskiej:

2017 r.

 1. Listy rodziny Massalskich (1915–1920), wstęp, wybór i opracowanie prof. Adam Massalski (instytucja koordynująca: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach)

2018 r.

 1. Dziennik „Staszka”. Zapiski st. strz. z cenz. Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, wstęp i opracowanie dr Marek Jedynak (instytucja koordynująca: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach)
 2. Dokumenty do dziejów Legionów Polskich (ze spuścizny Stanisława Durleja), wstęp, wybór i opracowanie dr hab. Robert Kotowski, Paweł Grzesik (instytucja koordynująca: Muzeum Narodowe w Kielcach)
 3. „Tatuś Wasz jest w  Rosji…”. Listy kieleckich Katyńczyków, wstęp, wybór
  i opracowanie Marek Jończyk (instytucja koordynująca: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach)
 4. Kronika parafii Imielno w latach 1914–1917, wstęp, wybór i opracowanie
  ks. dr Tomasz Gocel, dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys (instytucja koordynująca: Archiwum Diecezjalne w Kielcach)

2019 r.

 1. Listy z obozów koncentracyjnych, obozów jenieckich i obozów pracy przymusowej
  z okresu II wojny światowej
  , wstęp, wybór i opracowanie Wiesława Rutkowska (instytucja koordynująca: Archiwum Państwowe w Kielcach)
 2. Pamiętniki Włodzimierza Gierowskiego, wstęp, wybór i opracowanie dr Jolanta Drążyk, dr hab. prof. UJK Urszula Oettingen (instytucja koordynująca: Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach)

2020 r.

 1. Wspomnienia dotyczące wojny polsko-radzieckiej 1920–1921 (zakres prac w trakcie uzgadniania)

2021 r.

 1. Dzienniki i kazania ks. Stanisława Domańskiego ps. „Cezary”, wstęp, wybór
  i opracowanie dr hab. prof. UJK Ryszard Gryz, Grzegorz Sado (instytucja koordynująca: Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach)
 2. II wojna światowej w aspekcie gospodarczym na podstawie wspomnień, pamiętników, wstęp, wybór i opracowanie dr Jan Główka (instytucja koordynująca: Muzeum Historii Kielc)
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution