101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Solidarność nie chce kompromisu ws. wolnych niedziel

Data publikacji: 08.11.2017 10:50
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kazimierz Pasternak, zastępca przewodniczącego Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność"
Kielce. 01.11.2017 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

NSZZ „Solidarność” upiera się, aby każda niedziela była wolna od handlu. Taki zapis znalazł się w obywatelskim projekcie ustawy, przygotowanym przez związek. Tymczasem sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel, ale z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Teraz projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

- Nie możemy się zgodzić na takie rozwiązanie -  powiedział w Radiu Kielce zastępca przewodniczącego Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność Kazimierz Pasternak. - Nasze stanowisko w tej sprawie jest twarde i stanowcze. Mówił o tym m.in przewodniczący związku Piotr Duda. Ponadto propozycje zawarte w projekcie obywatelskim popiera Episkopat Polski, prezydent Andrzej Duda i premier polskiego rządu" - wyliczał Kazimierz Pasternak.

- Nie wiem czym kierowała się podkomisja wprowadzając zmiany - zaznacza gość Radia Kielce.

Jego zdaniem, sytuacja jest tym bardziej dziwna, że przewodniczącym podkomisji jest Janusz Śniadek, były szef Solidarności w latach 2002-2010. 

- Pytany o całą sprawę mówi, że ze względu na stanowisko jakie zajmuje musi brać teraz pod uwagę wszystkie opcje. Kiedyś zaakceptowałby nasze rozwiązania - wyjaśnia Kazimierz Pasternak.

Podkomisja - wprowadzając zmiany - poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Jutro ma odbyć się drugie czytanie projektu ustawy dotyczącej zakazu handlu w niektóre niedziele. Projekt ma za sobą już burzliwą przeszłość, a możliwe, że czekają go kolejne zmiany. Wszystko przez handel w Internecie. Także MSZ przygotowało opinię prawną do projektu ograniczającego handel w niedziele i święta. Wynika z niej, że w tej sprawie konieczna będzie notyfikacja Komisji Europejskiej i projekt nie wejdzie w życie od stycznia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution