101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kobiety rodzące mogą oddać bardzo cenny lek

Data publikacji: 09.11.2017 11:20
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Grażyna Nowak, położna koordynująca sali porodowej w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka
Kielce. 09.11.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Kobiety rodzące w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach mogą dziś przekazać krew pępowinową na cele społeczne i tym samym przyczynić się do zwiększenia jej zasobów w Polsce. To akcja organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych. Wzięła w niej udział m. in. Roksana Ciszewska.

- Córeczkę urodziłam dzisiaj przed godziną 10.00, a już po porodzie położne pobrały ode mnie krew pępowinową. To krótki i niebolesny zabieg, a dzięki temu być może pomogę komuś w przyszłości - stwierdziła świeżo upieczona mama.

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach jest jedynym szpitalem w województwie świętokrzyskim, który został wytypowany przez Polski Bank Komórek Macierzystych do udziału w tej akcji.

Jak przypomina Grażyna Nowak, położna koordynująca salą porodową w tej placówce, krew pępowinowa służy w leczeniu już ponad 70 chorób, m. in. białaczki, chłoniaka, niedokrwistości, stwardnienia rozsianego, czy blizn pozawałowych.

- Ta krew będzie przechowywana w Polskim Banku Komórek Macierzystych i komercyjny bank będzie sponsorował jej przechowywanie, będzie mógł z niej  skorzystać każdy obywatel  - wyjaśnia Grażyna Nowak.

Od niedzieli do czwartku kobiety rodzące dzieci w świętokrzyskich szpitalach także mogą oddać krew pępowinową do Biobanku działającego w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym w Podzamczu, jednak jak informuje Karolina Niebudek, kierownik Biobanku, placówka dziennie jest w stanie przyjąć tylko 6 preparatów.

- Wynika to z jednozmianowego systemu pracy oraz ograniczonej ilości sprzętu i pracowników diagnostycznych. Dodatkowo preparatyka krwi pępowinowej, to proces czasochłonny, nie bez znaczenia są również finanse. Rodzice decydując się na oddanie krwi do naszego banku nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Chcielibyśmy przyjmować więcej próbek, natomiast mamy ograniczony budżet  - wyjaśnia Karolina Niebudek.

W Biobanku w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym w Podzamczu obecnie przechowywana jest krew pępowinowa pobrana od 823 kobiet.

Krew pępowinowaKielce. 09.11.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution