101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Eutrapelia w Opatowie. Biskup zachęcał, aby młodzież podążała za Chrystusem

Data publikacji: 08.11.2017 17:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia w Opatowie. Biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz podczas homilii do młodzieży
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

41 delegacji szkół średnich z diecezji sandomierskiej wzięło udział w XXI Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia. W tym roku gospodarzem wydarzenia jest Opatów. W kolegiacie pw. św. Marcina podczas mszy świętej inaugurującej spotkanie homilię wygłosił ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Zachęcał młodzież, aby nie wiodła życia wyłącznie wygodnego i spokojnego, ale by robiła coś więcej. Za przykład do naśladowania podał pochowanego w poniedziałek w Staszowie Ludwika Machalskiego "Mnicha”, który podczas wojny, w wieku 21 lat zginął za ojczyznę. Biskup powiedział, że festiwal pomaga zgłębiać słowa Jezusa Chrystusa i czerpać z Ewangelii w stu procentach.

- Jeśli młodzież postawi Jezusa w centrum i zaangażuje się w Jego nauki, to na pewno jej życie się zmieni - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz. - W dzisiejszych czasach niestety bardzo głęboko w nas zakorzeniony jest indywidualizm, dlatego należy zacieśniać wspólnotę chrześcijańską - zauważa biskup.

Od ponad 20 lat organizatorem wydarzenia jest Katolicki Dom Kultury "ARKA" im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach koło Niska. Dyrektor instytucji dr Ewa Sęk mówi, że festiwal gromadzi młodych ludzi, w szczególności tych, którzy przekraczają próg dorosłości, kończą szkołę i sami podejmują decyzję na swoje przyszłe życie. Dodaje, że festiwal daje możliwość refleksji, ale także radosnego spędzania czasu w dużej wspólnocie. W tym roku, hasło Eutrapeliów - to "Mistrz i uczeń". Temat dotyczy wychowania, poszukiwania wiarygodnych autorytetów, których dzisiejsza młodzież bardzo potrzebuje.

Sławomir Miszczuk, dyrektor ostrowieckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza mówi, że udział w festiwalu, to tradycja szkoły. Dodaje, że impreza wpływa na pracę w szkole i wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i poszanowania wartości chrześcijańskich.

Po mszy świętej delegacje przeszły do Opatowskiego Ośrodka Kultury, gdzie młodzież przedstawiła program artystyczny związany ze zmarłym miesiąc temu biskupem seniorem Wacławem Świerzawskim.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution