101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Oddali życie w obronie ojczyzny i wiary. Modlono się za nich w Suchedniowie

Data publikacji: 08.11.2017 21:38
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Zaduszki Żołnierzy Niezłomnych w Kościele pw. Św Andrzeja Apostoła w Suchedniowie
Suchedniów. 08.11.2017 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Zaduszki Żołnierzy Niezłomnych odbyły się w suchedniowskim kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Zorganizowane zostały po raz 9. Inicjatorem modlitewnych spotkań i przywoływania pamięci o poległych żołnierzach jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba.

Jak podkreśliła Anna Gałczyńska z Suchedniowskiej Akcji Katolickiej - zbieranie informacji o poległych rozpoczęto w 2009 roku. Dane uzyskiwano od rodzin i z archiwów. Dzięki temu dziś możliwe jest imienne upamiętnienie żołnierzy.

Modlitwą zostały otoczone osoby, które swoje życie oddały w obronie ojczyzny i wiary. To przede wszystkim partyzanci z oddziału Armii Krajowej majora Jana Piwnika "Ponurego”. Podczas suchedniowskich zaduszek modlono się także za ofiary pacyfikacji Michniowa. Przypomniano również proboszcza parafii ks. infułata Józefa Wójcika - patriotę, wielokrotnego więźnia sumienia w czasach PRL i obrońcę wiary katolickiej.

Wspomniano szczególnie Kazimierza Czerniewskiego ps. "Korebko” i innych pracowników Zakładów Tańskiego w Suchedniowie, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej brali udział w tajnej produkcji karabinu maszynowego ”Sten” w celu dozbrojenia partyzantów.

Jak powiedziała Magdalena Dąbrowska-Tabor, o tych osobach trzeba pamiętać. Trzeba się za nie modlić. - Oni przecież walczyli o wolną Polskę, chcieli niepodległej ojczyzny, której wreszcie, po latach, doczekaliśmy się - dodała.

W nabożeństwie udział wzięli członkowie Akcji Katolickiej, młodzież ze Szkoły Kadetów oraz wierni suchedniowskiej parafii. Odczytany został apel pamięci, zapłonęły znicze.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution