101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Panie nie wykonują badań profilaktycznych

Data publikacji: 09.11.2017 09:09
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

15.10.2014 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Mammograf
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim spada liczba kobiet, które wykonują badania profilaktyczne. W tym roku zgłaszalność pań na cytologię wyniosła niecałe 21%, a na mammografię nieco ponad 38%. Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - w przypadku programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, spadek liczby badanych pań w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym wynosi prawie 19%, a w przypadku wczesnego wykrywania raka piersi ponad 15%.

- Na pewno wynika to z błędnego przeświadczenia kobiet, że skoro już raz się przebadały, kolejny raz nie muszą. Ponadto niestety, wciąż świadomość kobiet w zakresie wykonywania badań profilaktycznych jest niska - mówi Małgorzata Kiebzak.

W województwie świętokrzyskim zainaugurowana została kampania "Rak to twój biznes. Firmy przeciw nowotworom". Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości kobiet o systematycznej potrzebie badań profilaktycznych piersi oraz w kierunku raka szyjki macicy. Jak informuje Marcin Agatowski, prezes Stowarzyszenia PROREW, w ramach kampanii w przedsiębiorstwach będą organizowane spotkania edukacyjne.

- Poprzez edukatorów będą umawiane spotkania w firmach, podczas których pielęgniarki, położne i lekarze będą przekazywać kobietom wiedzę na temat badań profilaktycznych. Zachęcać też będą panie do wykonywania mammografii i cytologii. Po spotkaniu będzie możliwość umówienia się na konkretną godzinę i konkretny dzień na badanie - wyjaśnia Marcin Agatowski.
Jak dodaje, jeżeli zbierze się grupa przynajmniej pięciu kobiet, stowarzyszenie zagwarantuje im bezpłatny transport na badania. Kampania "Rak to twój biznes. Firmy przeciw nowotworom" potrwa dwa lata.

Podobną akcję prowadzi już Świętokrzyskie Centrum Onkologii, które jako pierwszy szpital w Polsce zaoferowało bezpłatny dowóz na badania w ramach profilaktyki nowotworów piersi i profilaktyki raka szyjki macicy. Mogą z niego korzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego w wieku od 25 do 59 lat - w przypadku cytologii oraz kobiety w wieku od 50 do 59 jeżeli chodzi o mammografię. Wystarczy, że zbierze się grupa co najmniej 5 osób i zadzwoni na infolinie. Dla mammografii to numer 607 77 88 88, a dla cytologii 609 99 00 33.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution