101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Społeczeństwo musi zmienić podejście do ubogich. Ten tydzień w tym pomoże?

Data publikacji: 09.11.2017 14:34
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Wielkanocne śniadanie dla bezdomnych, ubogich i samotnych
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Sympozja, spotkania, koncert, wspólna modlitwa - tak w diecezji sandomierskiej przebiegać będzie tydzień poprzedzający I Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez papieża Franciszka na 19 listopada.

Zdaniem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, w naszym społeczeństwie musi zmienić się podejście do osób ubogich. Nie wystarczy tylko udzielić im pomocy materialnej, trzeba z tymi ludźmi być, np. zafundować obiad i zjeść go razem, poświęcić swój wolny czas na zwykłą rozmowę. Biskup przyznał, że w naszym kraju brakuje jeszcze wystarczającej liczby miejsc, w których takie praktyki mogłyby się odbywać czyli domów dla ubogich, schronisk dla bezdomnych i podobnych placówek. Zdaniem hierarchy, powoli będziemy coraz bardziej oswajali się z myślą o takim wielotorowym podejściu do problemu ubóstwa i przyzwyczajali do podejmowania nowych inicjatyw.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz w pomaganiu ubogim widzi dużą rolę samorządów, które powinny bardziej angażować się w te działania.

- Nie wystarczy robić tylko to co określa ustawa i być dobrym przed wyborami, trzeba zdobyć się na coś więcej do czego potrzebna jest większa odwaga. Burmistrz, prezydent czy marszałek odpowiedzialny jest na swoim terenie za każdego człowieka - dodał hierarcha.

Ks. Bogusław Pitucha dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej powiedział, że skala ubóstwa nie maleje, a potrzeby tych osób czasami wykraczają poza możliwości jego organizacji. Czasami dotyczy to np. odbudowy domu, remontu łazienki, ale też mniejszych spraw, jak kupienie biletu miesięcznego dla ucznia czy dożywiania.

- To duże wyzwanie, aby wypracowywać nowe lepsze sposoby współpracy z różnymi instytucjami, dzięki czemu pomaganie najbiedniejszym będzie odpowiadało najnowszym standardom w tym zakresie - dodał ks. Pitucha.

Obchody poprzedzające Światowy Dzień Ubogich rozpoczną się 12 listopada od mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem biskupa ordynariusza. Następnie w Domu Katolickim odbędzie się koncert Pawła Chustaka.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution