101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zaćma dotyka coraz młodsze osoby

Data publikacji: 09.11.2017 15:17
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Michał Biskup, specjalista chorób oczu, pełniący obowiązki kierownika Kliniki Okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach
Kielce. 09.11.2017 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Zaćma jest jedną z najczęściej spotykanych chorób gałki ocznej. Potrafi bardzo utrudnić życie osobie, która na nią cierpi. W Polsce liczbę chorych szacuje się na 800 tys. osób. Na ten temat rozmawiamy z Michałem Biskupem, specjalistą chorób oczu, pełniącym obowiązki kierownika Kliniki Okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

- Panie doktorze, czym jest zaćma?

Zaćma, to postępujące zmętnienie soczewki. Mówi się, że ta choroba jest przypisana wieku starczemu. Gdy zaczynałem pracę 25 lat temu, to były to osoby po 70. roku życia, teraz mamy już znacznie młodszych pacjentów. Operujemy nawet osoby po 50. roku życia. Wpływ na obniżenie się tego wieku mają czynniki środowiskowe, a więc np. odżywianie, promieniowanie słoneczne, czy różnego rodzaju choroby cywilizacyjne oraz predyspozycje genetyczne.

- Jak się objawia zaćma?

Choroba objawia się tym, że pacjent ma objaw delikatnej mgiełki przez okiem. Ten objaw utrzymuje się stale. Stopniowo ta mgła robi się coraz większa. Dochodzi też do takiego zjawiska, że pacjent który miał okulary do czytania, nagle lepiej mu się czyta bez szkieł korekcyjnych. Pogarsza mu się widzenie do bliży i do dali. Wówczas najczęściej taki chory trafia do nas.

- Na jakiej podstawie lekarz stawia diagnozę?

Diagnoza jest prosta. To jest wywiad z pacjentem, ale przeprowadzamy także podstawowe badanie, czyli badanie w lampie szczelinowej. Rozszerzamy źrenicę i oglądamy soczewkę i wówczas widzimy te zmętnienia.

- Jak się leczy zaćmę?

Nie polecam kropli na zaćmę. Jedyną skuteczną metodą jest operacja. Zabieg polega na zrobieniu w oku otworu wielkości 2,5 milimetra i przez ten otwór usuwa się soczewkę, a w jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę.

- Na zabiegi usuwania zaćmy są długie kolejki, a paradoksalnie nie zgłasza się na nie wielu pacjentów, dlatego Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach chce przeorganizować kolejki.

Tak. Pracownicy co prawda regularnie kontaktują się telefonicznie z pacjentami oczekującymi na operację usunięcia zaćmy, jednak nie z wszystkimi chorymi z listy udało się skontaktować. Część danych jest bowiem nieaktualna. Osoby, które w swoim odczuciu, wymagają przyspieszenia operacji, u których ostrość wzroku znacząco się osłabiła, proszone są o kontakt z naszą Kliniką pod numerem telefonu 41 367 14 21.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution