101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Świadkowie zeznawali ws. fałszerstw przy wyborze wójta Tarłowa

Data publikacji: 09.11.2017 15:23
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

20.05.2017 Kielce. Europejska Noc Muzeów. Sąd okręgowy.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Sądzie Rejonowym w Opatowie odbyła się kolejna rozprawa dotycząca możliwości fałszowania dokumentów wyborczych m. in. przez wójta gminy Tarłów, sekretarza gminy i urzędnika przyjmującego wnioski o udzielanie pełnomocnictw do głosowania.

Do sądu wezwanych zostało 31 świadków, stawiło się 9 z nich. Zeznania składały głównie osoby, które podczas wyborów na stanowisko wójta w 2014 roku otrzymały pełnomocnictwo do głosowania. Świadkowie zgodnie twierdzili, że nie są w stanie przypomnieć sobie, u którego urzędnika gminnego załatwiali sprawę uzyskania dokumentu, w większości przypadków utrzymywali też, że nie pamiętają, w jaki sposób weszli w posiadanie gotowych pełnomocnictw.

Jeden ze świadków stwierdził wręcz przed sądem, że nie wie dlaczego ubiegał się o to, aby móc zagłosować za babcię. Na pytanie sądu, czy zna oskarżonych: Leszka W., Roberta Cz., i Dariusza L. odpowiedział twierdząco, jednak dodał, że z żadnym z nich nie załatwiał sprawy o pełnomocnictwa.

Z kolei inny świadek pamiętał jedynie, że głosował w drugiej turze, ale nie był w stanie powiedzieć, jakie czynności wykonał, aby uzyskać pełnomocnictwo do głosowania za mamę i skąd wziął wniosek.

Na sali sądowej w charakterze świadków znalazły się też osoby starsze, które miały pełnomocnictw udzielać. Jedna z nich przyznała, że nie chciała, aby córka za nią głosowała, jednak nie potrafiła wytłumaczyć przed sądem dlaczego. Dodała, że córka głosowała także za chorego męża. Dodała, że nikt z urzędu nie przyjeżdżał do niej w sprawie udzielenia pełnomocnictwa. Córka także nie była w stanie powiedzieć czy ktoś u rodziców w tej sprawie był.

Kolejna rozprawa odbędzie się za tydzień, 16 listopada.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution