101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Politechnika Świętokrzyska chce podbić Genewę

Data publikacji: 09.11.2017 15:40
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

19.6.2015 Kielce. Politechnika Świętokrzyska
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dzięki Politechnice Świętokrzyskiej, studenci z polskich uczelni zdobyli już 40 medali, z czego aż 13 złotych, na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Teraz kielecka szkoła wyższa szuka kolejnych pomysłów, które zaprezentuje w Szwajcarii.

Jak mówi doktor Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej politechniki, rozpoczął się nabór wniosków do ósmej edycji konkursu Student Wynalazca.

- Konkurs ma zachęcać studentów do działalności badawczo- naukowej. Upowszechniamy wiedzę o własności intelektualnej, ale też zachęcamy młodych ludzi do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, potrzebnych np. do otworzenia działalności gospodarczej – twierdzi Bożena Kaczmarska

W konkursie mogą wziąć udział studenci z Polski oraz współpracujący z nimi żacy z zagranicznych uczelni. Warunkiem jest opracowanie wynalazku, lub wzoru użytkowego, który został zgłoszony w Urzędzie Patentowym. Główną nagrodą dla laureatów jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. W tym roku, laureaci konkursu Politechniki Świętokrzyskiej przywieźli stamtąd pięć nagród głównych i cztery specjalne. Złoty medal z wyróżnieniem dostał Arkadiusz Szczepanek z Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca systemu monitorującego kierowców, który nie dopuszcza do zasypiania podczas jazdy. Jak mówi system analizuje wiele różnych czynności kierowcy.

- Chodzi o parametry biometryczne - tętno i częstotliwość mrugnięć. To reakcje organizmu niezależne od człowieka. Dane są zbierane w sposób, który nie jest uciążliwy dla kierowcy. Nie trzeba podłączać pulsometru, tętno mierzy kamera. Sam system dostosowuje się do indywidualnych reakcji kierowcy – tłumaczy Arkadiusz Sczepanek.

Srebrnym medalem wyróżniony został Michał Skrzyniarz z Politechniki Świętokrzyskiej, który opracował głowicę pomiarową mogącą obniżyć koszty pracy obrabiarek. Zarówno sam medalista, jak i uczelnia starają się teraz znaleźć firmy zainteresowane wdrożeniem wynalazku.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu Student Wynalazca trwają do 15 stycznia. Pięciu równorzędnych zwycięzców poznamy na początku lutego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution