101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Kielcach powstał film pokazujący tragiczne losy biskupa Kaczmarka

Data publikacji: 09.11.2017 17:05
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

14.5.2016 Kielce. Noc Muzeów na Wzgórzu Zamkowym.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Wzgórze Zamkowe w Kielcach wspólnie z kurią diecezjalną przygotowało dokument fabularyzowany pod tytułem „Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny”. Obraz ma upamiętnić przypadającą w przyszłym roku 80. rocznicę ingresu biskupa Czesława Kaczmarka do kieleckiej katedry. Film wyreżyserował Sławomir Mazur. Aktualnie dobiega końca jego montaż.

W rolę biskupa wcielił się Zbigniew Reczyński z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś".

- Założeniem autorów dokumentu było dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi, dlatego czas jego trwania wynosi ponad 40 minut, tak, aby zmieścił się podczas jednej godziny lekcyjnej - poinformował Rafał Nowak dyrektor Wzgórza Zamkowego.

Zaznaczył, że rocznica ingresu będzie dobrym przyczynkiem do przypomnienia losów tej tragicznej postaci. Mało kto bowiem wie, jak wiele musiał wycierpieć biskup i mimo wszystko nie dał się złamać. Film będzie obejmował okres od aresztowania w styczniu 1951 roku, poprzez pokazowy proces w 1953 roku, w którym został skazany na 12 lat więzienia. Wyczerpanie fizyczne i psychiczne całego organizmu podczas wieloletniego śledztwa i więzienia nie pozostało bez wpływu na zdrowie biskupa. Czesław Kaczmarek zmarł 26 sierpnia 1963 roku.

Rafał Nowak dodał, że obraz zawiera zarówno wypowiedzi specjalistów, jak i sceny fabularyzowane z udziałem biskupa Kaczmarka. Wykorzystano w nim również fragmenty słuchowiska zrealizowanego w Radiu Kielce w reżyserii Bohdana Gumowskiego. Gdyby nie to, film musiałby wyglądać zupełnie inaczej.

Uroczysta premiera filmu „Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny” odbędzie się 30 listopada o godzinie 17.00 w kinie Moskwa. Później obraz zostanie zaprezentowany szerszej publiczności. Trafi również do sieci, aby mógł być wykorzystywany przez nauczycieli w szkołach. Równocześnie przygotowywana jest ścieżka edukacyjna poświęcona biskupowi Kaczmarkowi, ale także działaniom propagandy komunistycznej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution