101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Podróż w głąb Góry Miedzianki specjalnymi korytarzami możliwa już niedługo?

Data publikacji: 09.11.2017 17:31
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

14.06.2016 Góra Miedzianka. Rezerwat przyrody. Rezerwat geologiczny. Stare sztolnie.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolejny krok do powstania trasy turystycznej w Miedziance. Gmina Chęciny uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na ten cel.

Jak informuje Robert Jaworski, burmistrz Miasta i Gminy Chęciny turyści będą mogli m.in. udać się w podróż w głąb Góry Miedzianki korytarzami wydrążonymi przez średniowiecznych gwarków. 

Starania o dofinansowanie do nowej inwestycji w Miedziance trwały kilka lat. Robert Jaworski zaznacza, że oprócz trasy podziemnej planowane jest także stworzenie ścieżki napowietrznej na Górze Miedzianka. Ponadto planowa jest rozbudowa i modernizacja Muzeum Górnictwa Kruszcowego.

- Chcemy wyeksponować m.in. wieże górniczą, która jest symbolem Miedzianki - dodaje burmistrz.

W tym miejscu planowane jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, w postaci podświetleń czy wyświetleń multimedialnych. 

Zdaniem burmistrza tereny gminy są bardzo ciekawe, jeżeli chodzi o historię górnictwa kruszcowego, dlatego kilka lat temu zdecydowano się na utworzenie muzeum.

- Chcieliśmy wtedy wyeksponować te elementy z przeszłości, pokazać jak tętniło życie górnicze. Wydobywano tam rudy miedzi, srebra czy ołowiu - zaznaczył burmistrz.

Całość prac będzie kosztować około 8 milionów złotych, z czego 5,5 mln to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution