101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Hospicjum bezpłatnie bada starszych i młodszych

Data publikacji: 10.11.2017 15:59
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Ostrowieckie hospicjum Dom Ulgi w Cierpieniu imienia Jana Pawła II
Fot. Radio Kielce

Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi bezpłatne badania profilaktyczne dla osób dorosłych. W tym roku chce przebadać około tysiąca kobiet i mężczyzn, a w przyszłym zamierza rozszerzyć profilaktykę chorób nowotworowych u dzieci.

Jak informuje dyrektor hospicjum, ks. Paweł Anioł, do 17 listopada trwają zapisy na czwartą edycję badań, która odbędzie się w dniach od 20 do 25 listopada. Kolejna taka akcja będzie jeszcze w grudniu. Skorzystać mogą osoby w wieku od 35 do 80 lat, nie tylko z powiatu ostrowieckiego. Jak tłumaczy ks. Paweł Anioł, Dom Ulgi w Cierpieniu jest jedynym takim miejscem na tym terenie, dlatego nie ogranicza przyjęć pacjentów do tych zamieszkujących tylko miasto czy pobliskie miejscowości.

Mężczyźni bezpłatnie wykonają badania na prostatę, EKG oraz zmierzą cukier. Kobiety będą mogły skontrolować swoją postawę i dolegliwości bólowe ze specjalistą rehabilitantem i fizjoterapeutą. W przyszłym roku planowane jest wprowadzenie spirometrii. Ks. Anioł zaznacza, że podczas ostatnich takich badań w Kunowie kilku osobom wykryto przebyte zawały. Wielu mężczyzn zostało także skierowanych do centrum onkologii w związku z bardzo złymi badaniami prostaty.

Są także plany, aby rozszerzyć zakres badań dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, które korzystają z oddziału dziennego rehabilitacji. Rocznie leczy się tu 350 najmłodszych. Z myślą o nich w ciągu pierwszego półrocza 2018 roku wydzierżawiony zostanie ultrasonograf za 150 tysięcy złotych, który będzie systematycznie spłacany z 1 procenta podatku. Potrzebna też będzie specjalna nakładka umożliwiająca badanie dzieci, jej koszt to niemal 36 tysięcy złotych. Podczas tegorocznej kwesty na ostrowieckich cmentarzach udało się zebrać na ten cel już niemal 8600 złotych.

Za pozostałe dzieci, które rodzice chcieliby przebadać kontrolnie, trzeba będzie zapłacić, jednak ceny będą konkurencyjne. Dyrektor hospicjum zaznacza, że trzeba będzie opłacić lekarza i personel medyczny.

- Celem hospicjum nie jest zarabianie, a pomaganie, a wiadomo, że lekarzowi trzeba zapłacić - dodaje.

Po zakupieniu odpowiednich sprzętów możliwe będzie wykonywanie m.in. USG brzucha, tarczycy i żył.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions