101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ostrowiec wskrzesza przedwojenne tradycje

Data publikacji: 10.11.2017 20:52
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ostrowiec. Zawody w strzelaniu sportowym
Fot. archiwum Jednostki Strzeleckiej 2013 w Ostrowcu Świętokrzyskim

W Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości. W piątek strzelcy, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz przedstawiciele gmin z powiatu ostrowickiego wzięli udział w zawodach pod hasłem „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”, nawiązujących do tradycji przedwojennych. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w tej inicjatywie uczestniczyło półtora miliona osób.

Od kilku lat strzelcy wskrzeszają tamtą tradycję. W tym roku formuła zawodów w Ostrowcu została rozszerzona. W ramach realizacji programu edukacji patriotycznej  i proobronnej, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych stanęli do rywalizacji o puchar starosty ostrowieckiego.

Jak zaznacza Dariusz Kaszuba, zastępca dowódcy Jednostki Strzeleckiej, a jednocześnie dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ostrowcu, należy powrócić do pomysłu takich ćwicze w szkołach. Co kwartał delegacje  ostrowieckich placówek będą brały udział w cyklach strzelań. Celem jest umożliwienie uczniom posługiwania się bronią sportową. Ma to zachęcić młodych ludzi do poznawania tej dziedziny sportu i podnieść sprawność obronną poprzez znajomość obsługi broni palnej.

Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy obejmował uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Po podliczeniu punktów najlepszy strzelec dostanie w sobotę, podczas uroczystości przed Pomnikiem Piłsudskiego, puchar starosty ostrowieckiego. W drugiej części zawodów rywalizowali nauczyciele, strażacy, przedstawiciele gmin wchodzących w skład powiatu oraz pracownicy starostwa. Łącznie na strzelnicy w Starachowicach, gdzie były organizowane zawody, uczestniczyło 80 osób. Zużyto prawie tysiąc pocisków.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution