101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ojczyzna najważniejsza w myślach, czynach i sercach Polaków

Data publikacji: 11.11.2017 14:00
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kieleckie obchody Święta Niepodległości. Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski
Kielce. 11.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- 11 listopada szczególnie nasze myśli i serca łączą się z Polską i dla Polski. Naszej Matki, zawsze dumnej Ojczyzny, która troszczy się o godny rozwój każdego Polaka - powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w czasie kieleckich obchodów Święta Niepodległości.

Jak podkreśliła, w okolicznościach I wojny światowej naród polski miłujący bezprzykładnie wolność i niepodległość chwycił za broń i przelewając morze krwi i łez zwyciężył.

- W ten sposób, 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wskrzeszone zostało niepodległe państwo polskie. II Rzeczpospolita powróciła na mapę świata. Nie byłoby tego zwycięstwa bez dwóch kluczowych postaci - ojców niepodległości - Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego - mówiła.

Wojewoda przypomniała słowa Marszałka, mówiące o tym, że niepodległości nie da się ani wymodlić, ani wyszachować. - Trzeba być gotowym zapłacić za nią daninę krwi - dodała.

Agata Wojtyszek przywołała pamięć zapomnianych w mrocznych czasach PRL Żołnierzy Wyklętych - Rotmistrza Witolda Pileckiego, majora Zygmutna Szendzielarza Łupaszkę i wielu innych.

- To oni bohatersko oddali życie za wolną i niepodległą ojczyznę. Dziś wiemy, że nie było wtedy miejsca dla suwerenności Polski, która rządzona była przez komunistyczną partię robotniczą, sterowaną przez związek sowiecki. Ale nadszedł ten dzień i spełniło się prometejskie pragnienie Adama Mickiewicza, żeby "naród polski dźwignąć, uszczęśliwić i nim świat zadziwić" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, równo w 70. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, syn polskiej ziemi został powołany na rzymską stolicę świętego Piotra.

- Rok później, ojciec święty Jana Paweł II wołał do rodaków i dawał wszystkim otuchę słowami:  "Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi"- powiedziała.

Wojewoda wspomniała też słowa Ojca Świętego o tym, że nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego. Za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia. Za cenę jego eksploatacji czy śmierci.

- Musimy czynić wszystko, aby wspólnota Polaków stawała się coraz mocniejsza, dziękując tym, którzy 99 lat temu potrafili się zjednoczyć i wziąć sprawy kraju w swoje ręce. Musimy dążyć do takiej Polski, która zapewni nam i przyszłym pokoleniom, bezpieczeństwo, dobrobyt i godność. Nasza obecność na tych uroczystościach świadczy o tym, że Polska jest dla nas bardzo ważna, że jest w naszych myślach, czynach i sercach - dodała Agata Wojtyszek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution