101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

„Ojczyzna” biskupowi Ryczanowi [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 11.11.2017 14:53
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spektakl „Ojczyzna” w kościele św. Jadwigi Królowej
Kielce. 11.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach wystawiło spektakl „Ojczyzna” prezentujący losy Polski na przestrzeni dziejów.

Jak mówi Aleksandra Klusek-Gębska, która przygotowała scenariusz, przedstawienie jest wyrazem hołdu dla osoby śp. biskupa Kazimierza Ryczana, wielkiego patrioty, który był dla wszystkich członków wspólnoty kieleckiej ważną osobą.

- Młodzi chętnie zaangażowali się w przygotowania do przedstawienia, sami wykonali większość scenografii i dekoracji. Ponadto przygotowania do spektaklu były dobrą lekcją historii i okazją do zgłębiania i kształtowania uczuć i postawy patriotycznej wśród młodych aktorów - dodaje Aleksandra Klusek-Gębska.

- Biskup Kazimierz Ryczan był jednym z tych, którzy przez ostatnie lata uczyli nas miłości do ojczyzny i patriotyzmu - powiedział ksiądz Krzysztof Dziurzyński, reżyser spektaklu.

Jak dodał, słowa homilii ordynariusza diecezji, mimo upływu lat, są nadal aktualne i dlatego  powinniśmy zachować je w naszej pamięci.

Na zakończenie spektaklu widzowie wysłuchali fragmentu homilii, jaką biskup Kazimierz Ryczan wygłosił 11 listopada 2013 roku. Uczestnicy widowiska podkreślali, że patriotyzm jest dla nich ważną i cenną wartością.

- Poprzez udział w dzisiejszym przedstawieniu pokazujemy swój szacunek do historii, oraz to, że kochamy nasz kraj. Patriotyzm wyrażamy poprzez to, że nie wstydzimy się tego, kim jesteśmy, i pamiętamy o swojej tradycji i kulturze - dodali.

Zgromadzeni w sali teatralnej widzowie po spektaklu nie kryli wzruszenia. Jak twierdzi Katarzyna Mrożek, mama jednej z młodych aktorek, w trakcie oglądania widowiska nie zabrakło momentów, w których można było uronić łzę.

- Zarówno stroje, jak i gra aktorska były na bardzo wysokim poziomie. Mam nadzieję, że takie przedstawienia będziemy mogli oglądać częściej w przyszłości - podkreśla.

Spektakl „Ojczyzna” w hołdzie biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi zaprezentowany zostanie ponownie w niedzielę (12 listopada) o godz. 19.00 w sali teatralnej kościoła pw. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution