101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Narodowe Święto Niepodległości. Świętokrzyskie się raduje [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 11.11.2017 15:34 / Data aktualizacji: 11.11.2017 19:29
Autor: Robert Szumielewicz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.11.2017 Kielce. Obchody Święta Niepodległości
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim odbywają się uroczystości 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Biorą w nich licznie udział mieszkańcy miast, kombatanci, przedstawiciele władz, samorządowcy, żołnierze i harcerze.

KIELCE

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Później, w katedrze odprawiona została msza w intencji Ojczyzny, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Następnie uczestnicy przemaszerowali przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Wolności, gdzie tradycyjnie nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego".

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w naszej historii.

- Najważniejsze, że łączymy się w tym wielkim święcie, że jest to dla nas powód do wielkiej radości. Cieszę się również, że przypadającym w przyszłym roku obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszy tak wiele wydarzeń. Cały rok 2018 to będzie jedno wielkie święto. Radujmy się i bądźmy razem - dodał Krzysztof Słoń.

Poseł Anna Krupka zaznaczyła, że to jest radosne święto, które przypomina nam, że Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.

- Niepodległość jest wyzwaniem i nie jest dana raz na zawsze. Przypomina nam, że powinniśmy starać się budować, wzmacniać polską wspólnotę oraz pracować na rzecz rozwoju i obronności Polski - podkreśliła parlamentarzystka.

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę, jak ważny był dla Polaków 11 listopada 1918 roku.

- Nie ma już wśród nas bohaterów tamtych dni. Tęsknota za niepodległą, wolną ojczyzną jest nam znana z przekazów historycznych i literackich. Dlatego obecność podczas takich uroczystości i kształtowanie postaw patriotycznych jest niezmiernie ważne dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń - dodała.

Janusz Siwek, żołnierz Szarych Szeregów z nostalgią wspominał, jak wyglądały przedwojenne obchody Dnia Niepodległości.

- Teraz stopniowo zaczynamy do tego wracać. Przed wojną te obchody były bardziej okazałe i uczestniczyło w nich całe miasto - zaznaczył.

Narodowe Święto Niepodległości w Kielcach było manifestacją patriotyzmu i radości. W uroczystościach tłumnie, całymi rodzinami uczestniczyli kielczanie. Podkreślali, że od najmłodszych lat trzeba przekazywać nasze wartości historyczne.

- To bardzo ważne, aby pielęgnować naszą tożsamość narodową i nasze małe dzieci nauczyć tego, jak być Polakiem - mówili.

Po oficjalnych obchodach na Placu Wolności odbył się festyn niepodległościowy "Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon", którego organizatorem był Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Wszyscy zgodnie podkreślali, że to doskonała forma uatrakcyjnienia obchodów Święta Niepodległości. Szczególnie dla dzieci, które poznają historię, mundury i formacje wojskowe. Prezentacje militarne, urozmaicone pokazami pirotechnicznymi robiły duże wrażenie.

Po zakończeniu festynu odbyło się  wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.  Każdy, kto zdecydował się również w ten sposób uczcić Święto Niepodległości otrzymał śpiewnik. We wspólnym wykonaniu pieśni i piosenek legionowych uczestniczyło około stu osób. Niektórzy specjalnie do Kielc przyjechali z Radomia. Jak podkreślali śpiew to jeden z najlepszych sposobów wyrażania postaw patriotycznych.

W trakcie obchodów po raz dwunasty  prowadzona była kwesta na rzecz pomocy polskim szkołom na Litwie.

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

W Ostrowcu Świętokrzyskim obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w kolegiacie świętego Michała mszą w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim. Zapalono przed nim znicz z Ogniem Niepodległości przywiezionym w sztafecie rowerowej z Kostiuchnówki na Ukrainie. W imieniu władz miasta głos zabrała wiceprezydent Marzena Dębniak. Zaznaczyła, że powinnością nas, współczesnych, jest podtrzymywanie pamięci i wdzięczności tym, którzy oddali życie za wolną Polskę. Jednocześnie zadaniem naszym jest przyjąć odpowiedzialność za przyszłość kraju.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kryj przytoczył treść ustawy Sejmu Rzeczpospolitej o ustanowieniu roku 2018 rokiem jubileuszowym - setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

-  Uchwała ta została przyjęta przez aklamację. Jednogłośnie zgodziły się na nią wszystkie ugrupowania polityczne, dlatego też jej przytoczenie, to najlepszy sposób na podkreślenie tego, co Polaków jednoczy, a nie dzieli - dodał poseł Andrzej Kryj.

List wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek odczytał starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. Podkreślona w nim została rola wspólnego działania dla dobra kraju.

- Mieszkańcy Ziemi Świętokrzyskiej winni jednoczyć siły i działania, aby w ten sposób spłacić dług wobec bohaterów niepodległości - napisała wojewoda.

Spotkanie zakończył pokaz fajerwerków i prezentacja najlepszych wykonawców XIII Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Legionowej, który odbył się w zeszłym tygodniu w Miejskim Centrum Kultury. Oprawę zapewnił także Szwadron Kawalerii Ziemi Radomskiej w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych.

SANDOMIERZ

W Sandomierzu obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się w bazylice katedralnej. Następnie zebrani przeszli przed pomnik II Pułku Piechoty Legionów, gdzie zorganizowano część patriotyczną. Kolumnę uczestników uroczystości prowadzili sandomierscy kawalerzyści - ośmiu jeźdźców na koniach w ułańskich strojach oraz Sandomierska Orkiestra Dęta, która grała marszowe piosenki. Za nimi szło ponad 20 delegacji z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władze miasta i powiatu oraz rożnych organizacji i stowarzyszeń.

Przy pomniku głos zabrał m.in. poseł PiS Marek Kwitek, który przypomniał długą drogę Polski do wolności, na której były i powstańcze zrywy i umęczenie narodu poprzez rusyfikację i germanizację, podczas gdy sąsiedzi w tym czasie budowali silną gospodarkę oraz kształcili własne elity. Poseł stwierdził, że dzisiaj możemy być dumni jako naród ze swojego dorobku i dziedzictwa przodków.

- Szanujmy niepodległość, ale budujmy silną Polskę, tylko wtedy sojusze będą ważne. Wspólnota narodowa, solidaryzm, dbałość o wszystkich Polaków sprawi, że ojczyzna będzie matką, a nie macochą i będziemy za nią stać także w trudnych momentach - dodał parlamentarzysta.

Starosta sandomierski Stanisław Masternak przypomniał, że jedność Polaków doprowadziła do odrodzenia się kraju, dlatego tak ważne jest i teraz, aby nie dopuszczać do podziałów na lepszych i gorszych Polaków, a wszelkie tego typu  zakusy tępić w zarodku.

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski mówił o współczesnym patriotyzmie, który powinien przejawiać się w szacunku do symboli narodowych, w działalności na rzecz swojej małej ojczyzny oraz przyzwoitym, uczciwym życiu. Rolą władz samorządowych jest natomiast to, aby poprawiać jakość życia mieszkańców.

- Dzisiaj nasz kraj potrzebuje obywateli potrafiących korzystać z wszelkich źródeł wiedzy i nie dających sobą manipulować. Potrzebuje mądrych  działań, które będą wzmacniały wspólnoty samorządowe, uspołeczniały decyzje i włączały mieszkańców do ich podejmowania - dodał burmistrz.

W Święcie Niepodległości licznie uczestniczyli sandomierzanie, dużo osób przyszło z dziećmi. Bożena Jaskólska powiedziała nam, że jest to jeden z najważniejszych dni w roku. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, co to jest wolność i jaką ma cenę, dlatego warto w tym dniu być razem i celebrować go.

Podczas uroczystości Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oddała salut armatni, delegacje złożyły wieńce przy pomniku. Na zakończenie Sandomierska Orkiestra Dęta wystąpiła z wiązanką pieśni żołnierskich, a przy Starostwie Powiatowym częstowano wojskową grochówką.

JĘDRZEJÓW

W Jędrzejowie obchody 99. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy. Po niej poczty sztandarowe, delegacje władz i organizacji oraz tłumnie zgromadzeni mieszkańcy miasta na czele z orkiestrą dętą przemaszerowali przed Muzeum im. Przypkowskich, gdzie pod tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wiązanki kwiatów.

Dalsze uroczystości odbyły się przy Pomniku Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie włodarze powiatu, miasta, delegacje jędrzejowskich szkół, a także organizacje kombatanckie i polityczne złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek podziękował za wspólne uczczenie tak ważnego w naszej historii dnia. Rok przed 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości nawoływał do budowania zgody.

- Chciałbym z serca Ziemi Jędrzejowskiej powiedzieć, że chcemy tu, w naszej małej Ojczyźnie budować zgodę, ponieważ tylko ze zgody rodzi się dobro. Rok przyszły, to również rok wyborów samorządowych, dlatego dziś apeluję do wszystkich, abyśmy tak tę kampanię przeprowadzili, żeby się nie poróżnić, dla dobra i przyszłości naszej małej Ojczyzny - mówił starosta Edmund Kaczmarek.

Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej wraz z delegacją uczniów składał Marek Maj dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jędrzejowie. Jak powiedział - od wielu lat wraz z uczniami szkoły świętuje tę ważną datę, ponieważ  dzięki odzyskaniu niepodległości dziś mówimy po polsku i mieszkamy w wolnym kraju.

Jak mówił Jan Robak harcmistrz ZHP oraz pasjonat lokalnej historii - dzisiejsza rocznica jest bardzo ważna dla Jędrzejowa, ponieważ na przestrzeni wielu lat swój udział w odzyskaniu niepodległości mieli mieszkańcy miasta. Dodał, że w wojnie polsko-bolszewickiej udział wzięło 57 harcerskich ochotników z Jędrzejowa w tym z Pierwszej i Drugiej  Drużyny Harcerskiej.

Zdaniem mieszkańców miast, którzy przybyli wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości - to jest nasz Polaków obowiązek, aby oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

Po oficjalnych uroczystościach w Parku 700-lecia odbył się pokaz sprzętu Służb Mundurowych i Ratowniczych, a na zebranych czekała wojskowa grochówka.

Występem artystycznym rocznicę niepodległości uczciła młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie.

Jędrzejów. Na fasadzie Muzeum im. Przypkowskich wmurowana jest tablica upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego w mieście w 1915 rokuJędrzejów. 11.11.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ponadto w Muzeum im. Przypkowskich zainaugurowano obchody 100-lecia Niepodległości Polski otwarciem wystawy zdjęć Jana Pudełka - żołnierza I Brygady Legionów Polskich i Wojska Polskiego, który przemierzał szlak bojowy w latach 1914-1918 z aparatem fotograficznym w ręku.

W Jędrzejowie miejscem związanym z Józefem Piłsudskim jest Muzeum im. Przypkowskich. Na fasadzie budynku wmurowana jest tablica upamiętniająca pobyt Marszałka w mieście w roku 1915.

Jędrzejów. Muzeum im. Przypkowskich - miejsce związane z Józefem PiłsudskimJędrzejów. 11.11.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

- Wielki Polak pierwszy raz z krótką wizytą przybył do Jędrzejowa w 1914 roku, następnie, już na dłużej, rok później, kiedy to stacjonował w Grudzynach - wspomina Jan Przypkowski, dyrektor muzeum.

Jak mówi, komendant Piłsudski w domu rodziny Przypkowskich wybrał gabinet lekarski, gdzie swoich pacjentów przyjmował Feliks Przypkowski i spał na leżance, na której badani byli pacjenci. Korzystał z biurka i pisał na nim rozkazy.

Dyrektor muzeum powiedział, że dzięki spisanym wspomnieniom jego prababci Zofii Przypkowskiej, która była pod wielkim wrażaniem komendanta Piłsudskiego, dziś można do tamtych wydarzeń powracać.

- Sam te wspomnienia ostatnio czytałem po raz kolejny, aby ugruntować sobie historię, którą znam od dzieciństwa - dodał.   

Do dziś w jędrzejowskim muzeum zachowane są przedmioty używane przez Józefa Piłsudskiego podczas wizyt u rodziny Przypkowskich.

Każdego roku, podczas Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy miasta pod tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka w Jędrzejowie oddają hołd wielkiemu Polakowi.

STARACHOWICE

Starachowickie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła uroczysta msza w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych. Po liturgii nastąpił przemarsz wiernych oraz pocztów sztandarowych przed Pomnik Niepodległości, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Podczas uroczystości poseł PiS Krzysztof Lipiec mówił o wartości pokoju i wolności.

- Dziś, kiedy żyjemy w wolnym kraju, a jego rozkwit napełnia nas dumą, winniśmy szczególną pamięć minionym pokoleniom. Pokoleniom, które walczyły w obronie Ojczyzny oraz bliskich nam wartości. Z głęboką wdzięcznością chylimy głowy przed twórcami Niepodległej - marszałkiem Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim i Romanem Dmowskim. Jesteśmy dziedzicami ideałów, które naszych dziadów i pradziadów wiodły do walk o niepodległą Polskę - mówił Krzysztof Lipiec.

- Jesteśmy również spadkobiercami celów nakazujących budować Rzeczpospolitą niezależną i wielką - dodał parlamentarzysta.

Starachowiczanie, uczestniczący w obchodach podkreślali, że współczesny patriotyzm cechuje duma z własnego kraju.

- Bycie dumnym z Polski i jej godne reprezentowanie w kraju i zagranicą to postawa patriotyczna. Należy kochać Polskę i robić wszystko, żeby ludzie byli w niej szczęśliwi, a także czynić starania, żeby zachować pokój w Ojczyźnie i nigdy nie doprowadzić do tego, co działo się wcześniej, gdy Polska traciła niepodległość. Wierzymy w to, że Polska jest niepodległa i bezpieczna i cieszymy się, że jesteśmy tutaj w tym miejscu - mówili.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz, poczty sztandarowe, młodzież z klas mundurowych.

W Starachowickim Centrum Kultury odbył się uroczysty koncert ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych pt. ”Śpiewnik Polski”. Podczas koncertu nastąpiła inauguracja pracy Honorowego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku. Honorowy komitet został powołany przez starostę starachowickiego Danutę Krępę. Grono to liczy 60 osób.

KAZIMIERZA WIELKA

Uroczystą mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych uczczono Święto Niepodległości w Kazimierzy Wielkiej. Po modlitwie w intencji ojczyzny uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta przed pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono wiązanki kwiatów.

Wcześniej zatrzymano się pod pamiątkową tablicą przy Szkole Podstawowej nr 3 poświęconą św. Janowi Pawłowi II. W obchodach wzięły udział delegacje władz samorządowych, szkół, związków kombatanckich, służb mundurowych, gminnych i powiatowych instytucji, a także harcerze i mieszkańcy miasta.

Burmistrz Adam Bodzioch podkreślił, że Święto Niepodległości jest dniem radości, a jednocześnie świętem przepełnionym refleksją, w trakcie którego przypominamy o trudnej i okupionej cierpieniem narodu długiej drodze do upragnionej wolności.

- 11 listopada jest dniem naszej narodowej dumy. Dniem radości, obok którego nie da się przejść obojętnie. To również pamięć o tych, którzy walczyli, cierpieli i zginęli za ojczyznę. Chcemy o tych ludziach pamiętać - powiedział burmistrz Kazimierzy Wielkiej.

Wiązankę kwiatów w imieniu wojewody świętokrzyskiego złożył powiatowy zarząd Prawa i Sprawiedliwości na czele z jego szefem, Jarosławem Miszczykiem. Jego zdaniem każdy Polak powinien 11 listopada wziąć udział w uroczystościach patriotycznych. Dodał, że działacze Prawa i Sprawiedliwości czynią również starania, by w Kazimierzy Wielkiej stanęło popiersie Marszałka Piłsudskiego. 

- Powinniśmy dawać wyraźne znaki naszego przywiązania do ojczyzny, chociażby przez wywieszenie tego dnia biało-czerwonej flagi. Ponadto, każdy z nas powinien na tę okoliczność wziąć udział we mszy świętej oraz dziękować Bogu za łaskę i dar wolnej ojczyzny. Okazji do patriotycznej postawy nie brakuje, ponieważ w wielu miejscowościach odbywają się 11 listopada uroczystości, również u nas - powiedział Jarosław Miszczyk.

Obchody Święta Niepodległości w Kazimierzy Wielkiej zakończył koncert orkiestry dętej z Zięblic.

OPATÓW

W Opatowie 11 listopada mieszkańcy świętują podwójnie. Prócz Narodowego Święta Niepodległości przypada dzień patrona miasta - świętego Marcina, a w tym roku mija 1700 lat od jego narodzin. Msza święta odpustowa była sprawowana przez ordynariusza diecezji sandomierskiej biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. W homilii hierarcha mówił, że te dwa święta uświadamiają wartość wspólnoty, dzięki której ludzie są blisko siebie i czują się bezpiecznie. Zauważył, że mimo widocznych na co dzień podziałów, mamy ze sobą wiele wspólnego - to chrzest, wspólnota narodowa, historia, bohaterowie. Ostro wyraził się o politykach, którzy często walczą ze sobą na samej górze, a potem te spory przenoszą się na niższe szczeble.

Następnie uroczystości rocznicowe przeniosły się na Rynek przed symboliczny grób majora Ludwika Topora Zwierzdowskiego. Radny powiatowy Tomasz Staniek z PiS uważa, że dzisiejsze obchody w Opatowie były wyjątkowe, ponieważ w żadnym innym mieście nie spotkał się z tym, aby tyle delegacji chciało złożyć kwiaty i upamiętnić walczących o wolną Polskę. Pojawiły się delegacje wszystkich opatowskich szkół, przedszkoli, grup harcerskich, urzędu i rady miasta, Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.

Poseł Kazimierz Kotowski z PSL uważa, że to małe ojczyzny są potencjałem, dlatego warto wspólnie pracować, aby Polska była silnym krajem. Zaznacza, że przeszkadza w tym zbyt mocny podział w samorządach. Uważa także, że w Opatowie godnie przekazywana jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolny kraj. Świadczy o tym liczba mieszkańców uczestniczących w mszy i uroczystościach na Rynku.

Podczas obchodów Święta Niepodległości w Opatowskim Ośrodku Kultury zaprezentowano spektakl muzyczny „Polska to Wielka Rzecz” w wykonaniu Opatowskiego Teatru Muzycznego i chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution