101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W Chrobrzu oznaczono miejsce kaźni

Data publikacji: 12.11.2017 16:08
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Oznakowanie miejsca wiecznego spoczynku kilkudziesięciu kobiet, dzieci i mężczyzn pochodzenia żydowskiego
Chroberz. 12.11.2017 / Fot. Fot. Paweł Bochniak

Komisja Rabiniczna ds. cmentarzy oznaczyła w Chrobrzu miejsce wiecznego spoczynku kilkudziesięciu kobiet, dzieci i mężczyzn pochodzenia żydowskiego, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas II wojny światowej. - To nie jedyne miejsce na terenie gminy Złota uznawane jako miejsce kaźni, ale jedno z pierwszych, które w końcu doczekało się upamiętnienia - tłumaczy Paweł Bochniak, regionalista i jeden z inicjatorów jego oznaczenia.

Jak przypomniał, na terenie gminy od 2015 roku prowadzone były badania mające na celu zlokalizowanie terenów wskazanych przez świadków, jako miejsca masowych grobów zamordowanych Żydów. Jeden z nich znajduje się w okolicach obecnych ruin po chroberskiej gorzelni, gdzie spoczywa blisko 50 kobiet, dzieci i mężczyzn wyznania mojżeszowego, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców w 1943 roku.  

- Dużą część zamordowanych stanowiły dzieci, rozstrzelane na oczach grupy mieszkańców Chrobrza, dlatego to tragiczne zdarzenie pozostawiło trwały ślad wśród lokalnej społeczności. Mimo, że nie mówiło się głośno o tym wydarzeniu, to w przekazach ustnych, rodzinnych pamięć o nim przetrwała do dzisiejszych czasów - powiedział Paweł Bochniak.

Oznakowanie miejsca wiecznego spoczynku kilkudziesięciu kobiet, dzieci i mężczyzn pochodzenia żydowskiegoChroberz. 12.11.2017 / Fot. Fot. Paweł Bochniak

Przed wojną społeczność żydowska stanowiła znaczną część mieszkańców powiatu pińczowskiego i samej gminy Chroberz, gdzie Żydzi osiedlali się dzięki wsparciu i aprobacie margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Po wybuchu II wojny światowej, większość z nich trafiła do przejściowego getta w Chrobrzu. Mieszkali w nim także uciekinierzy z różnych części kraju, którzy liczyli, że na wsi represje okupanta będą zdecydowanie łagodniejsze. W 1942 Żydzi z Chrobrza zostali wywiezieni do Pińczowa, a następnie do Treblinki. Części z nich, przed wywózką udało się schronić w ziemiankach na terenie chroberskich lasów. Zostali zdemaskowaniu we wrześniu 1943 roku i osadzeni na krótko w więzieniu, a następnie rozstrzelani.

- Razem z moim bratem i mieszkańcami Chrobrza próbuję odkrywać historię naszej miejscowości, by takie tragiczne wydarzenia nie zatarły się w ludzkiej pamięci. Jednym z tematów, który postanowiłem poruszyć jest właśnie historia żydowskiej społeczności, która żyła obok nas, funkcjonowała przez wiele lat i nagle zniknęła z powierzchni ziemi. Chciałem o nich przypomnieć - podkreślił regionalista z Chrobrza.

W miejscu masowego mordu Żydów w Chrobrzu komisja rabiniczna postawiła drewnianą tablicę z napisem: "Tu spoczywają błogosławionej pamięci Żydzi zamordowani w czasach zagłady”.

Więcej o historii i losie chroberskich Żydów możemy przeczytać w serwisie chroberz.info.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution