101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

W podróż do USA z profesorem Batógiem

Data publikacji: 13.11.2017 11:32 / Data aktualizacji: 13.11.2017 21:35
Autor: Bartłomiej Zapała , Ewa Okońska , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

13.11.2017 Kielce. BWA. Włodzimierz Batóg podczas prezentacji swoich zdjęć z Ameryki.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zdjęcia z podróży naukowych i wakacyjnych do Stanów Zjednoczonych autorstwa Włodzimierza Batóga zaprezentowane zostały w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Włodzimierz Batóg, profesor historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego specjalizuje się w problematyce amerykańskiej.

Jak powiedział podczas spotkania w BWA, początkowo wykonywał fotografie z myślą o swoich studentach, by pokazać im miejsca i zdarzenia, o których mówi w trakcie zajęć. Później jego prace ewoluowały w kierunku ukazywania ważnych procesów i zjawisk, także społecznych, zachodzących w USA.  

Profesor dodał, że w tytule prezentacji są trzy słowa: droga, miasto, człowiek i te właśnie aspekty ukazują jego fotografie. Cały zbiór liczy ponad 5 tysięcy zdjęć. Na wystawie zaprezentowano 120. Ukazują one kulturę i historię społeczeństwa Ameryki.

- Te różne drogi, którymi jeździłem lub chodziłem w mojej podróży po Ameryce prowadzą do miasta, które jest kolorowe, ale w istocie, esencją tego miasta jest człowiek i to wszystko, co on tworzy, a właściwie nadaje temu miastu charakter - powiedział profesor.

Włodzimierz Batóg dodał, że fotografie pochodzą z różnorakich, a nawet rozbieżnych kulturowo regionów Stanów Zjednoczonych. - Są to zdjęcia wykonane w Teksasie, w Nowym Meksyku. Wiele z nich pochodzi z Kalifornii, z San Francisco, które stanowi właśnie tę miejską część zbiorów.

Na wybranych zdjęciach nie ma miejsc charakterystycznych dla USA, stanowiących ich symbole. Ale jedna z fotografii zrobiona jest w duchu amerykańskiego twórcy Roberta Franka. - Zdjęcie moje przedstawia uczniów w autobusie szkolnym, Frank zrobił fotografię ludzi w tramwaju. Fotografia stała się obrazem, odczytywanym przez Amerykanów symbolicznie do tego stopnia, że trafiła nawet do filmów i kultury popularnej. To są zdjęcia, które pokazują raczej, jak ja widzę Amerykę, będąc tam już około 20 razy. Czasem mam wrażenie, że wiem o tym kraju wszystko, bo o nim uczę i jego historią się interesuję, ale momentami mam też takie wrażenie, że im częściej tam jestem, tym mniej o nim wiem - stwierdził profesor.

Włodzimierz Batóg zajmuje się amatorsko fotografią od kilku lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution