101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Przybywa chorych na cukrzycę. Kampania ma pomóc w walce z chorobą

Data publikacji: 13.11.2017 14:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spotkanie dotyczące cukrzycy w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Na zdjęciu : Małgorzata Kiebzak - Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ w Kielcach; dr Jerzy Gryglewicz - ekspert w zakresie ochrony zdrowia, Uczelnia Łazarskiego; Krzysztof Słoń - Senator RP; Anna Krupka - Poseł na Sejm RP, członek Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów; Marek Tombarkiewicz - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski; Jacek Włosowicz - Senator RP
Kielce. 13.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim zainaugurowano kampanię "Razem koordynujemy cukrzycę". W jej ramach gminy i samorządy będą mogły się starać o dofinansowanie na przygotowanie i realizację programu polityki zdrowotnej w zakresie cukrzycy.

Jak informuje Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia, maksymalna kwota dofinansowania może, w przypadku małych gmin, sięgać nawet 80%. Pieniądze będą pochodzić z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podstawowy warunek uzyskania dofinansowania, to pozytywna ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Z doświadczenia tej instytucji wynikało, że były tworzone różne programy, których efekty nie były takimi, na jakich by zależało rządowi w ramach polityki zdrowia publicznego - wyjaśnia Marek Tombarkiewicz.

Jak podkreśla Wioletta Mościcka-Staszczyk, wojewódzki konsultant ds. diabetologii, zachorowalność na cukrzycę wzrasta nie tylko w naszym województwie, ale także w całym kraju.

- Tych pacjentów, tak jak w innych rozwijających się krajach bardzo szybko przybywa. Wynika to z tego, że żyjemy coraz leniwiej, mało się ruszamy, spożywamy wysoko przetworzoną żywność. To z kolei skutkuje nadwagą, otyłością i nadciśnieniem tętniczym - wymienia Wioletta Mościcka-Staszczyk.

Szacuje się, że województwie świętokrzyskim na cukrzycę choruje prawie 60 tysięcy osób. Natomiast drugie tyle nawet nie wie, że cierpi na tę chorobę. Najczęstszym powikłaniem cukrzycy i główną przyczyną zwiększonej śmiertelności są choroby układu sercowo-naczyniowego, głównie choroba niedokrwienna serca. Szacuje się, że z powodu choroby wieńcowej umiera ponad 50% chorych na cukrzycę. Cukrzyca zwiększa także ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek o utraty wzroku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution