101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Program naprawczy przyjęty. Pomoże oddłużyć skarżyski szpital?

Data publikacji: 13.11.2017 20:43
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sesja Rady Powiatu w Skarżysku-Kamiennej
Skarżysko-Kamienna / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Radni powiatu skarżyskiego przyjęli uchwałę, zatwierdzającą program naprawczy Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej na lata 2017-2018. Jak poinformował wicestarosta Artur Berus - już w 2016 roku wyznaczono dyrektorowi lecznicy kierunki działań, by poprawić jej funkcjonowanie. Zostały one zawarte w dokumencie, który dyrektor szpitala musiał przedłożyć radzie powiatu do 30 września.

- Najważniejszym założeniem programu naprawczego szpitala jest restrukturyzacja zadłużenia poprzez obniżenie kosztów długu - poinformował dyrektor Leszek Lepiarz. Wyjaśnił, że na ten cel mają być zaciągnięte nowe pożyczki o niższym oprocentowaniu. Ponadto dyrektor chce pozyskać środki od gmin, których mieszkańcy leczą się w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Jak wyjaśnia - jest to konieczne, ponieważ oddział jest deficytowy.

Kolejny punkt programu naprawczego - to przygotowanie szpitala do uzyskania certyfikatu akredytacyjnego, ponieważ to wiąże się z pozyskaniem dodatkowych środków z kontraktu.

- Wszyscy wiemy, że szpital jest bardzo zadłużony. Te zobowiązania wynoszą ponad 52 miliony złotych. Z zadłużeniem wiąże się główny kierunek działań naprawczych, zmierzający do ograniczenia kosztów długu. Pokazałem, że jest możliwe zmniejszenie tych zobowiązań poprzez zaciągnięcie nowych pożyczek o niższym oprocentowaniu - powiedział Leszek Lepiarz.

- Nie możemy sobie pozwolić, aby program naprawczy opierał się na zmniejszaniu wynagrodzeń pracownikom, bo te wynagrodzenia ulegają wzrostowi, a nie weryfikacji w dół - dodał dyrektor szpitala.

Leszek Lepiarz stwierdził, że wdrożenie programu naprawczego ma się przełożyć na poprawę jakości świadczonych usług dla pacjentów. - To jest naszym najważniejszym celem - zaznaczył.
- Nie możemy ograniczać tych świadczeń. Ograniczeniem dla nas jest wysokość kontraktu. Musimy gospodarować ryczałtem, tymi środkami, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia na przyszły rok dla nas przeznaczy. Choć ja na dzień dzisiejszy jeszcze ostatecznie tej kwoty nie znam - podkreślił Leszek Lepiarz.

Skarżyska lecznica znalazła się w sieci szpitali II stopnia.

Sesja Rady Powiatu w Skarżysku-KamiennejSkarżysko-Kamienna. 13.11.2017 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions