101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Czekali trzy lata. Piłsudski już na sztandarze

Data publikacji: 14.11.2017 13:31
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu Elżbieta Szczęsna-Kusak i nauczyciel Mirosław Gajda prezentują nowy sztandar szkoły
Opatowiec. 14.11.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Szkoła Podstawowa imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu ma nowy sztandar. Jego uroczyste wprowadzenie do placówki poprzedziła msza święta w kościele świętego Jakuba Apostoła i apel pamięci przed pomnikiem Marszałka. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do szkoły, w której odbyła się ich część oficjalna.

Szkoła nosi imię Naczelnika Państwa od 2014 roku. Od tego czasu trwały starania o zakup sztandaru, którego placówka do tej pory nie posiadała. Jak podkreśla dyrektor Elżbieta Szczęsna-Kusak, sztandar jest symbolem tradycji, honoru i wartości, które placówka chce kształtować wśród młodzieży. Dodała, że związki Józefa Piłsudskiego z ziemią opatowiecką są duże. Marszałek pisał o nich w swojej książce „Moje pierwsze boje”. Dyrektor szkoły przypomniała również, że Opatowiec leży przy szlaku, którym maszerowała z Krakowa Pierwsza Kompania Kadrowa, co upamiętnia m.in. stojący nad Wisłą pomnik Marszałka i pomnik Legionisty.

- Sztandar szkoły poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu jest dopełnieniem naszych starań o jego godne upamiętnienie na naszej ziemi - powiedziała Elżbieta Szczęsna-Kusak.

Ze swojego patrona dumni są uczniowie placówki, dla których dzisiejsze uroczystości były dużym przeżyciem. Zdaniem Nikoli Wróbel i Emilii Kozioł szkoła w Opatowcu ma godnego patrona.

- Każdy z uczniów zna postać Marszałka. Bierzemy udział w wielu zajęciach i konkursach poświęconych jego osobie. To ważna postać zarówno dla nas, jak i dla wszystkich Polaków - tłumaczy Nikola Wróbel.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu Elżbieta Szczęsna-Kusak i nauczyciel Mirosław Gajda prezentują nowy sztandar szkołyOpatowiec. 14.11.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Dzisiejsze uroczystości w Szkole Podstawowej w Opatowcu są jednym z punktów rozłożonego na kilka wydarzeń patriotyczno-kulturalnych programu, którego celem jest upamiętnienie Marszałka. Program realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec. Jak przypomina jego prezes, Anna Kowalczyk, do tej pory działacze zorganizowali m.in. wystawę historyczną, widowisko słowno-muzyczne i warsztaty dla młodzieży. Do końca roku w Opatowcu odbędą się jeszcze dwa wydarzenia poświęcone tematyce patriotycznej. 24 listopada w opatowieckiej Instytucji Kultury zaplanowano konkurs pieśni patriotycznych. Natomiast wydarzeniem podsumowującym cały projekt będzie 5 grudnia patriotyczna wieczernica z koncertem laureatów listopadowego konkursu.

Wójt gminy Sławomir Kowalczyk, zaznaczył, że stojący przy wysokiej skarpie nad Wisłą pomnik Józefa Piłsudskiego jest jednym z najokazalszych w kraju. Jego mierząca blisko 3 metry postać z brązu umieszczona jest na trzymetrowym postumencie z tablicą informującą, że w tym miejscu we wrześniu 1914 roku w ciężkich bojach przeprawił się przez Wisłę 1. Pułk Piechoty Legionów.

Na sztandarze Szkoły Podstawowej w Opatowcu wyhaftowane zostało popiersie Marszałka Piłsudskiego na niebieskim tle, natomiast na drugiej stronie na czerwonym tle znalazło się polskie godło narodowe. Zakup sztandaru był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i zbiórce pieniędzy przeprowadzonej wśród mieszkańców gminy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution