101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wojewoda świętokrzyski: przybyło 350 etatów nauczycielskich

Data publikacji: 14.11.2017 13:48
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Konferencja prasowa dotycząca sytuacji nauczycieli po reformie. Na zdjęciu: Tomasz Pleban - Świętokrzyski Wicekurator Oświaty, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty
Kielce. 14.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nie sprawdziły się obawy nauczycielskich związków zawodowych, że w wyniku reformy edukacji zatrudnienie w szkołach zmaleje, a nauczyciele stracą zatrudnienie. W naszym regionie przybyło 350 etatów nauczycielskich - powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek, która wspólnie z kuratorium oświaty podsumowała pierwszy rok wdrażania reformy.

- W samych Kielcach jest około 40 dodatkowych etatów. Wiem, że były takie momenty, gdzie określonych specjalności brakowało. I częściej do nas dzwonili dyrektorzy i samorządowcy poszukujący nauczycieli niż nauczyciele szukający pracy. Kuratorium starało się ich kojarzyć - twierdzi Kazimierz Mądzik.

Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator OświatyKielce. 14.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W wyszukiwarce wolnych etatów, którą prowadziło kuratorium na swojej stronie internetowej pojawiło się 1200 ofert pracy. Dziś jest tylko 7, co zdaniem Kazimierza Mądzika pokazuje, że to pośrednictwo się sprawdziło.

Agata Wojtyszek przyznawała, że część nauczycieli w naszym województwie została zwolniona, jednak prawie nigdy przyczyną nie była reforma, tylko niż demograficzny. Poza tym zwykle szybko znajdowali kolejne zajęcie.

Konferencja prasowa dotycząca sytuacji nauczycieli po reformie. Na zdjęciu: Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyskiKielce. 14.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zatrudnienie nauczycieli pozytywnie ocenia Henryk Ślusarski, przewodniczący oświatowej "Solidarności" w naszym województwie.

- Wielu dyrektorów dzwoniło do mnie bezpośrednio i pytało, czy nie znam jakiegoś szukającego pracy nauczyciela od historii, czy nauczania wczesnoszkolnego. Na pewno część osób może jeszcze mieć niepełne etaty, ale w placówkach, w których działa "Solidarność" nie ma problemu, może poza jednym wyjątkiem - mówi Henryk Ślusarski.

Dziś wojewoda i kurator odnieśli się również do zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Jak mówią, okazało się, że rodzice nie chcieli posyłać swoich dzieci do szkoły podstawowej. Z danych wynika, że w ubiegłym roku aż 95 procent sześciolatków zostało w przedszkolu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution