101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Spór o zabytkowy budynek w centrum Kielc

Data publikacji: 14.11.2017 14:25
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Kamienica po Łaźni Publicznej na rogu ul. Staszica i Solnej
Kielce. 14.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewódzki konserwator zabytków chce objąć swoją opieką budynek dawnej „Łaźni Publicznej” przy ul. Staszica w Kielcach. Budynek został wybudowany w 1923 roku, przez lata zmieniali się jego właściciele i sposób przeznaczenia. Od 2010 roku znajduje się w rękach prywatnych i niszczeje.

Wniosek konserwatora nie spodobał się obecnym właścicielom kamienicy, którzy skierowali do urzędu sprzeciw w tej sprawie. Ich zdaniem budynek nie nosi cech zabytków ani nie stanowi świadectwa minionej epoki bądź zdarzeń, których zachowanie leży w interesie społecznym.

Anna Żak-Stobiecka wojewódzki konserwator zabytków poinformowała jednak, że nie zgadza się z taką argumentacją. Dodaje jednocześnie, że obiekt w pełni zasługuje na ochronę. 

- Mamy twarde dowody na to, że ten budynek wpisuje się w historie miasta. Patrząc na formę ochrony, jaką mamy obecnie i tak każde plany przebudowy muszą być z nami konsultowane. Dzięki wpisaniu do rejestru zabytków będziemy mieli możliwości na pozyskiwanie środków zewnętrznych na prowadzenie prac remontowych i renowacyjnych. To jest także w interesie właścicieli - uważa konserwator.

Za tym, by budynek został wpisany do rejestru zabytków jest również Towarzystwo Przyjaciół Kielc. Krzysztof Myśliński przypomina, że budynek stoi zupełnie zapomniany. Kielczanie nie wiedzą o jego przedwojennej historii. Ponadto jest wyjątkowy pod względem, architektonicznym.

- Jest to zabytek tzw. stylu rodzimego, który był próbą przywrócenia formy architektonicznej obecnej w I Rzeczpospolitej. Z drugiej strony był symbolicznym pokazania tego, ze jesteśmy samodzielni i możemy decydować o tym jak będzie wyglądało nasze otoczenie – powiedział.

Wojewódzki konserwator zabytków poinformował, że w najbliższym czasie odniesie się do postulatów właściciela. Nie będzie rezygnować jednocześnie z planów objęcia budynków swoją opieką.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions