101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Prokurator z Kielc przed sądem

Data publikacji: 14.11.2017 14:40
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

20.05.2017 Sąd.Toga. Ikona. Prokurator.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prokurator, którego błąd przyczynił się do wypuszczenia na wolność Piotra K., oskarżonego o zabójstwo kibica Korony Kielce stanął przed Sądem Dyscyplinarnym przy Prokuratorze Generalnym.

Jak poinformował Arkadiusz Jaraszek, z działu prasowego Prokuratury Krajowej, śledczy z Kielc i jego obrońca przed rozpoczęciem przewodu sądowego, złożyli wnioski o umorzenie postępowania. Argumentowali to brakiem oczywistych podstaw do jego prowadzenia. Nie zgodził się z tym zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego w Rzeszowie, który jest oskarżycielem w tej sprawie. Sąd przeanalizuje  złożone dokumenty, a wnioski przedstawi na rozprawie, która odbędzie się 20 grudnia.

Śledczemu z Kielc zarzuca się oczywiste i rażące naruszenia prawa. Po zatrzymaniu Piotr K. nie został doprowadzony na posiedzenie, podczas którego rozpatrywano kwestię tymczasowego aresztowania. Oskarżony był ścigany listem gończym.

W związku z tym obowiązkiem prokuratora było niezwłoczne doprowadzenie do sądu, aby można było go przesłuchać i ocenić, czy tymczasowy areszt musi zostać zastosowany. Niedopełnienie obowiązku, wskazane przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego, było jedną z przyczyn, która skutkowała tym, że Piotr K. został wypuszczony na wolność.

W tej samej sprawie prowadzone było postępowanie wobec sędzi, która prowadząc proces przyczyniła się do wypuszczenia Piotra K. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, który prowadził postępowanie umorzył je, ponieważ - jego zdaniem - nie doszło do oczywistego i rażącego naruszenia prawa.

Piotr K. został zatrzymany w Anglii po ośmioletnich poszukiwaniach. Sąd Okręgowy w Kielcach w kwietniu skazał go na 25 lat pozbawienia wolności. Rozprawa apelacyjna w jego sprawie odbędzie się 20 grudnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions