101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Zapewnić biednym pracę. To jedna z głównych metod walki z ubóstwem

Data publikacji: 14.11.2017 14:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Sympozjum w ramach tygodnia poprzedzającego Światowy Dzień Ubogich. Na zdjęciu od lewej: o. Rafał Sztejka, Małgorzata Gotfryd - MOPS w Stalowej Woli, ks. dr Dariusz Lipiec, ks. Bogusław Pitucha - dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej
Sandomierz. 14.11.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Nowoczesne metody walki z ubóstwem muszą polegać na takiej pracy z biednymi, która poskutkuje ich wejściem na regularny rynek pracy - to jeden z głównych wniosków sympozjum, które odbyło się w Sandomierzu w ramach tygodnia poprzedzającego Światowy Dzień Ubogich.

Główny organizator spotkania ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, powiedział, że w jego instytucji jeden z najnowszych programów dotyczących osób ubogich, zagrożonych wykluczeniem społecznym polega na zatrudnianiu ich w Caritas na roczne staże m. in. w kuchni, czy do sprzątania. Nabyte doświadczenia pomagają tym ludziom znaleźć  zatrudnienie u innych pracodawców.

- Taka pomoc jest bardziej skuteczna, niż jednorazowy zasiłek, bo trwa dłużej i daje szanse na przyszłość - dodał ks. Pitucha. Inną nową forma pracy sandomierskiej Caritas z ubogimi jest przyuczanie ich do zawodu i poszukiwanie dla nich pracodawców. Z tych form skorzystało już około 40 osób, część z nich weszła na rynek pracy.

Małgorzata Gotfryd z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli powiedziała, że jedną ze skutecznych metod pracy z osobami ubogimi wypracowanych w jej placówce jest angażowanie ich do różnego rodzaju prac społecznie użytecznych w połączeniu z uczestnictwem w szkoleniach i warsztatach przygotowujących ich do wejścia na rynek pracy.

Ojciec Rafał Sztejka, duszpasterz akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie stwierdził, że w podejściu do ludzi ubogich ważne jest również to, aby zapobiegać dziedziczeniu biedy. Zwrócił uwagę na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia  Episkopatu Polski, która daje młodzieży stypendia pozwalające na edukację.

- Jeżeli  taki młody człowiek wraca później do swojego środowiska, do swojej małej ojczyzny to  posiada zupełnie nowe możliwości, inny status społeczny i perspektywę innych dochodów - dodał  duchowny.

I Światowy Dzień Ubogich odbędzie się 19 listopada pod hasłem "Nie miłujmy słowem, ale czynem”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions